IATA’nın 75’inci Genel Kurulu Seul’de yapıldı

IATA Genel Kurulu yapıldı
IATA Genel Kurulu yapıldı

Son Güncelleme Tarihi

IATA’nın Genel Kurul toplantısı Güney Kore’nin Başkenti ve en büyük şehri olan Seul’de yapıldı. Genel kurula katılımın yoğun olduğu ve yapılan sunumlarda 2019’da küresel havacılık sektörünü pek parlak günlerin beklemediği üzerinde durulduğu belirtiliyor.

Uluslararası Havayolu Taşıyıcıları Birliği (IATA) Genel Kurul Toplantısı’nın 75’incisi Seul’de yapıldı. Katılımın geniş olduğu Güney Kore’deki toplantıya Türkiye’den de Türk Havayolları ve Onur Air katıldı. kokpit.aero’nun haberinden öğrendiğimize göre toplantının açılışına yaşanan iki kaza sonrasında yere inen ve yaklaşık 3 aydır yerde kalan Boeing 737MAX uçakları damga vurdu. Genel kurulun açılış filminde İstanbul Havalimanı da gösterildi.

737MAX’IN AKIBETİ MERAK KONUSU

CNN’den Richard Quest’in hazırladığı özel film ile açılan toplantıda havayolları için gündem Boeing 737MAX uçağı oldu. Bu konuda kulaklar, ABD’den gelecek ve başta FAA olmak üzere 8 ayrı ülkenin havacılık otoritesinin ortak çalışmasında. Boeing tarafından tamamlanan yeni yazılım havacılık otoritelerinin onayına sunulmuştu.

İSTANBUL HAVALİMANI DA YER ALDI

Özel filmde son bir yılda havacılık açısından yaşananların da bir özeti verildi. 2021’de Airbus’ın son A380’i üretecek olması “Yanlış zamanda yanlış uçak” olarak yer aldı. Richard Quest ayrıca yılın önemli gelişmelerinde İstanbul Havalimanı’nın açılmasına da yer verdi.

BU YIL KAYBETTİKLERİMİZ

Filmin sonunda ise bu yıl hayatını kaybeden dünyayı düşük maliyetli havayolu konsepti ile tanıştıran Southwest’in kurucusu Herb Kelleher, Kore Havayolları’nın CEO’luğunu 27 yıl yapan Cho Yang-ho ve Formula F1 yarışçısıyken bugüne kadar 5 havayolu şirketi kuran Niki Lauda da anıldı.

KÜRESEL HAVACILIK SEKTÖRÜNDE İŞLER İYİ GİTMİYOR MU?

Seul’deki toplantıyı Türkiye’den Bloomberg yazarı Güntay Şimşek de takip etti. Şimşek Bloomberg için yazdığı değerlendirme yazısında “Genel kuruldaki hava ve açıklamalar bu senenin küresel havacılık sektörü için iyi geçmeyeceğini gösteriyor.” İfadelerini kullandı. Güntay Şimşek’in yazısına buradan erişebilirsiniz.

1 TRİLYONLUK BULUŞMA

muhabiri Tolga Özbek toplantıyı Türkiye’den takip eden gazeteciler arasında yer alan bir başka isim. Özbek’in toplantıya dair değerlendirme yazısından öğrendiğimize göre Yıllık 1 trilyon cirolu 120 ülkeden 295 havayolunun katıldığı toplantıyı 350 gazeteci takip etti. Özbek’in yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: www.kokpit.aero ve Bloomberg