Amerikalı kredi derecelendirme kuruluşundan turizm vurgusu

ABD merkezli kredi değerlendirme kuruluşu S&P, Barış Pınarı Harekatı’nın ardından Türkiye ekonomisine ilişkin ve turizm sektörünün ülke ekonomisine sağladığı katkıya dikkat çeken bir açıklama yayımladı.

ABD merkezli kredi değerlendirme kuruluşu Standard & Poor’s Global Ratings, Barış Pınarı Harekatı’nın potansiyel sonuçlarının geçmişte olduğu gibi Türkiye’nin turizm altyapısını da içerecek şekilde bölgede misilleme saldırıları getirebileceğine ve turizm gelirlerinin 2019 yılında ülke ekonomisine olan katkısına dikkat çekti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global Ratings, Türkiye ordusunun Suriye’ye girmesinin Türkiye’de kur ve ödemeler dengesi için riskler ortaya çıkardığını açıkladı.

Bununla birlikte S&P, yaşanan bu gelişmenin Türkiye’nin kredi notunda herhangi bir ani etki göstermesini beklemediklerini de vurguladı.

Cumhuriyet Gazetesi’nin haberine göre S&P; Kuzey Suriye’de askeri operasyonun potansiyel sonuçlarının geçmişte olduğu gibi Türkiye’nin turizm altyapısını da içerecek şekilde bölgede misilleme saldırıları getirebileceğini vurguladı.

TURİZM GELİRLERİNDE YÜZDE 25 ARTIŞ

Turizm gelirlerinde artışın 2018 yılından itibaren Türkiye’nin cari işlemler hesabında görülen yeniden dengelenmeye önemli katkı sağladığını belirten S&P, 2019’un ilk yedi ayında da net yabancı turizm gelirlerinin ABD Doları cinsinden neredeyse yüzde 25 arttığına dikkat çekti.

Türkiye’nin 2018 ve 2019’daki güçlü turizm performansında güvenlik riskleri konusunda olumlu algılamanın etkili olduğunu belirten S&P, Suriye’deki çatışma ve Türkiye’de terörün yeniden canlanması olasılığının bu algıya zarar verebileceğini ve Türkiye’nin döviz kazançlarındaki geniş kapsamlı toparlanmayı engelleyebileceğini de vurguladı.

S&P Türkiye’yi B+ kredi notu ve durağan görünümle derecelendiriyor.