Boeing B737 MAX göklere geri döndü

ABD’li uçak üreticisi Boeing tarafından üretilen B737 MAX serisi uçaklar uçuş yasağı nedeniyle uzun süredir gökyüzünden uzak kaldı. Ancak dün gerçekleştirilen seferle ticari bir şirkete ait B737MAX 1 yıl 6 ay 3 gün sonra gökyüzüyle buluştu.

ABD’li uçak üreticisi Boeing tarafından üretilen B737 MAX serisi uçaklar uçuş yasağı nedeniyle uzun süredir gökyüzünden uzak kaldı.

İki ölümcül kazanın ardından park pozisyona çekilen ve birçok problemi bulunan B737 Max tipi uçaklar için son olarak EASA test uçuşu gerçekleşmişti.

Bununla birlikte B737 Max gökyüzüne bir adım daha yaklaşmıştı.

Airporthaber.com’un haberine göre; dün TUI’ye ait B737 Max tipi uçak yolcusuz olarak Kanarya Adaları’ndaki Tenerife’den İspanya’nın Malaga kenti üzerinden İngiltere’nin Birmingham kentine bir uçuş gerçekleştirdi.

Uçak, 12 Mart 2019 tarifinden beri Tenerife’de bekletiliyordu. Gerçekleştirilen seferle birlikte TUI’nin B737MAX’i tam 1 yıl 6 ay 3 gün sonra gökyüzüyle buluşmuş oldu.

G-TUMF kuyruk tescilli B737 Max8 tipi uçağın 15 Eylül’de gerçekleştirdiği yolcusuz sefer, uçağın kısa bir süre sonra gökyüzüne döneceğine işaret etmiş oldu.