Aşı turizmi mi başlıyor?

Çekya’da Rusya kökenli bir iş insanı, COVID – 19 aşısı olmak isteyen Avrupalıları turist olarak Rusya’ya göndermek istiyor.

Kommersant Gazetesi’nin haberine göre, Andrey Konstantinov adlı girişimci, Sputniktrip adı altında tur başvuruları toplamaya başladı. Tur bedeli ise 30 bin Çek kronu, yani 100 bin ruble (yaklaşık 10 bin TL).

“SIRADAN BİR DOLANDIRICILIK VAKASI”

Rusya Sağlık Bakanlığı yetkilileri ise girişimi “Sıradan bir dolandırıcılık vakası” sözleriyle niteledi. Bakanlık yetkilileri, COVID – 19 aşısını para karşılığı turistlere satmak gibi bir niyetlerinin olmadığını dile getiriyor.

Bununla birlikte, bazı sektörel gözlemciler Rusya’ya yönelik bir “aşı turizminin” başlaması olasılığını dışarıda bırakmıyor.

DSM Group’tan Sergey Şulyak, aşının üçüncü aşama testlerinin başarılı olması durumunda, böyle bir talep baş gösterebilir. (Sputnik-V aşısının üçüncü aşama testleri 1 Mayıs 2021’de sona erecek)

Ancak Şulyak, Rusya’nın Avrupalılar nezdindeki imajı nedeniyle bu talebin sınırlı kalacağı düşüncesinde.

ATOR BAŞKANI: OLABİLİR AMA…

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze de “aşı turizmi” olasılığına sıcak bakanlardan. Ancak Lomidze, Rusya’da bugüne kadar tıbbi yardım almaya gelen yabancıların büyük oranda eski Sovyet Cumhuriyeti vatandaşları olduğuna dikkat çekiyor.

Bununla birlikte, Lomidze’ye göre, bu tür geziler organize etmek tur operatörlerinin ilgi alanı dışında.