Enflasyona yeni zirve yaptırması beklenen 5 unsur

Turizm Günlüğü'nün görsel partneri: Deposit Photos...

Piyasa anketleri ve ekonomist beklentilerine göre, TÜFE Ekim ayında yüzde 20’yi aşacak. 5 temel unsurun enflasyona ekimde yeni zirve yaptırması bekleniyor.

Türkiye İstatistik Kurumu – TÜİK, Ekim ayı enflasyon rakamlarını 3 Kasım Çarşamba günü saat 10:00’da açıklayacak.

Nisan ayına kadar 7 aylık yükselişin ardından tüketici enflasyonu Mayıs’ta tam kapanma tedbirlerinin etkisiyle yüzde 16.59’a düşmüştü.

Ardından enflasyon, Eylül ayında yüzde 19.58’e yükselerek politika faizini aşmış ve Mart 2019’dan beri en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

TÜFE TAHMİNLERİ

Gıda ve enerji fiyatları başta olmak üzere devam eden yukarı yönlü riskler nedeniyle, yıllık TÜFE’nin Ekim ayında yüzde 20’yi aştığı tahmin ediliyor.

Dünya Gazetesi’nin Reuters’tan aktardığı anketin sonuçları TÜFE’nin yaklaşık 3 yılın zirvesi olan yüzde 20.4’ye yükseldiğine işaret etti.

Ankette Ekim ayı için yıllık enflasyon tahminleri yüzde 19.3 ila yüzde 21.1 arasında değişiyor.

Aylık enflasyon tahminleri ise yüzde 1.9 ila yüzde 3.4 bandında yer alıyor.

Bloomberg HT’nin enflasyon anketine katılan 23 kurumun yıllık enflasyon için medyan beklentisi yüzde 20.25 olurken aylık enflasyon beklentisi yüzde 2.70 oldu.

Foreks’in 17 banka/kurum ekonomisti ile düzenlediği ankete göre, TÜFE’de Ekim ayı ortalama tahmin yüzde 2.49 artış olurken, yıllık veride ise medyan tahmin yüzde 20.18, ortalama yüzde 20.06 olarak gerçekleşti.

Goldman Sachs ise yüksek çekirdek, gıda ve yakıt fiyatları sebebiyle enflasyonun Ekim ayında yüzde 20.6 seviyesine çıkacağını hesapladı.

Dünya Gazetesi’nin derlediği habere göre enflasyona Ekim ayında yeni zirve yaptıracak 5 temel unsur şu şekilde:

EKİM AYINDA ENFLASYONU TETİKLEYİCİ 5 UNSUR

  • Gıda fiyatlarındaki yüksek seyir
  • Enerji fiyatlarındaki yükseliş
  • Tütün fiyatlarına yapılan zamlar
  • Eylül sonu itibariyle sona eren bazı mal ve hizmetlerdeki KDV indirimleri
  • TL’de yaşanan değer kaybı