Zafer Havalimanı’nı kurtarma operasyonu

Foto: zafer.aero

Kütahya Zafer Havalimanı’nı canlandırmak için havayolu firmalarına “Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı yerine Kütahya Zafer Havalimanı’na uçun” baskısı yapıldığı yönündeki iddia gündemde…

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün, havayolu şirketlerine bir yazı göndererek, uçuş operasyonlarını Kütahya Zafer Havalimanı’ndan yapmaları konusunda talimat vermesi, sadece yurt dışı uçuşların yapıldığı Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı’nın kapanmasına neden olacak.

“Yap-İşlet-Devret” modeliyle yaptırılan ve yolcu garantisi verilen ancak zarar eden Kütahya Zafer Havalimanı’nı canlandırmak için amaçlanan uygulamaya tepki yağıyor.

Sözcü Gazetesi’nden Kemal Atlan’ın haberine göre; sadece Eskişehir, Brüksel ve Düsseldorf arasında gurbetçi vatandaşlara hizmet eden Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı’nı uçuşlara kapatarak, zarar eden Kütahya Zafer Havalimanı’na yönlendirilmek istenmesine tepki yağıyor.

ZAFER TALİMATI VERİLDİ

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), geçtiğimiz Şubat ayında, havayolu şirketlerine gönderdiği yazı ile Kütahya Zafer Bölgesel Havalimanı’nı kullanmaları yönünde talimat verdi.

Bütün havayolu şirketlerine gönderilen yazıda;

“Malumları olduğu üzere Genel Müdürlüğümüz sivil havacılık faaliyetlerinin kamu yararına, ekonomik ve sosyal gelişmelere uygun olarak düzenlenmesi ve gelişmesini sağlamak amacıyla politikalar uygulamak takip etmekle yükümlüdür.

Bölgesel havalimanlarını güçlendirme politikası çerçevesinde bu niteliğe haiz meydanlardaki teknik imkanlar ve yolculara sunulan hizmetlerin niteliği dikkate alındığında bu havalimanlarına daha fazla sayıda uçuşun planlanması beklenmektedir.

Bu hususlar itibarı ile havayolu işletmelerinin uçuş programlarını Zafer Havalimanı’nı kullanması yönünde revize etmesi ve uçuş sayılarını artırması gerektiği değerlendirilmektedir” ifadelerine yer verildi.

ZAFER’DE HESAPLAR TUTMADI

Zafer Havalimanı’nın 2021 yılı verilerinde; garanti edilen iç hat yolcu sayısının 775 bin 137 kişi olduğu, iç hat gerçekleşen yolcu sayısının ise 9 bin 228 kişi ve garanti edilen dış hat yolcu sayısının 542 bin 596 kişi, gerçekleşen yolcu sayısının da bin 904 kişi olduğu açıklandı.

2021 yılı için garanti altı gerçekleşmeler nedeniyle görevli şirkete 6 milyon 938 bin 738 Euro ödeme yapıldığı ve 2022 yılı için garanti edilen iç hat yolcu sayısının 775 bin 137 kişi, garanti edilen dış hat yolcu sayısının da 542 bin 596 kişi olduğu ifade edildi.

688 UÇAK İNDİ

50 milyon Euro’luk yatırım maliyeti olan işletmeci şirkete devlet, 2012-2020 döneminde toplamda 45.9 milyon Euro’luk garanti ödemesi yapmıştı.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, 2021 yılında 640’ı iç hat 48’i dış hat olmak üzere Zafer Havalimanı’na toplam 688 uçak indi.

Bu uçakların 302’si ticari uçaktı. İşletme süresi 29 yıl 11 ay olan havalimanı için devlet kesesinden uçmayan yolcular nedeniyle 2044 yılına kadar para çıkacak. Havalimanının hizmet verdiği Kütahya – Afyon ve Uşak’ın toplam nüfusu ise 1 milyon 678 bin kişi. Yani havalimanı için neredeyse 3 ilin nüfusu kadar yıllık yolcu garantisi verildi.

HAVAYOLLARINA “ESKİŞEHİR’E UÇMAYIN” BASKISI

Eskişehir’de 2007 yılından bu yana yurt içi ve yurt dışı yolcu trafiğine açık olan Hasan Polatkan Havalimanı, hükümetin tarifeli uçak seferi koymamasına rağmen özellikle yurt dışından gelen charter seferleri sayesinde büyük bir yolcu kapasitesine sahip oldu.

2021 yılında yaklaşık 100 bin yolcunun seyahat ettiği havalimanına uçuş yapan havayolu şirketlerine ve yöneticilerine son dönemde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından “Uçuşlarını Eskişehir yerine Zafer Havalimanı’na kaydırmaları” yönünde baskılar yapıldığı ortaya çıktı.

DHMİ’nin baskıları ve havalimanının yolcu trafiğine kapatılacağı iddiaları, yerli turizmin merkezlerinden biri haline gelen Eskişehir’de büyük kaygı yarattı.

TEPKİYLE KARŞILANDI

Zarar eden Zafer Havalimanı’nı kurtarma operasyonu olarak değerlendirilen SHGM’nin talimatı tepkiyle karşılandı.

SHGM’nin talimatı ile hava yolu şirketlerinin, yurt içi uçuşlara açılmayan sadece Eskişehir, Brüksel ve Düsseldorf arasında gurbetçi vatandaşlara hizmet eden Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı’nın Nisan ayı sonunda uçuşlarını bitireceği ve havalimanının tamamen atıl vaziyete düşürülecek olmasına tepkiler yağıyor.

Brüksel ve Düsseldorf seferlerinin Kütahya Zafer Havalimanı’na kaydırılması yönünde de baskı yapıldığı öne sürülürken, gurbetçiler ise Kütahya Zafer Havalimanı’nın kendilerine uzak olması nedeniyle tepki gösteriyor.

Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı’nın uçuşlarının yolcu garantisi verilen ancak hedef tutturulamayarak zarar eden Kütahya Zafer Havalimanı’nın zararının azaltılmasının amaçlandığı öne sürülüyor.

—O—

Yaşanan gelişmeler sonrasında konuya ilişkin tepkileri ve haberin devamını okumak için tıklayınız.