Fethiye “Balkan Çanağı” için harekete geçti

Muğla’da Dalaman – Üsküp arası karşılıklı uçak seferleri konulması ve acenteler arası iş birliklerinin geliştirilmesine yönelik atılacak adımlar değerlendirildi.

“Kardeş Oda” protokolü imzalayan Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) ile Makedonya -Türkiye Ticaret Odası (MATTO) arasında gerçekleştirilen çevrimiçi toplantıda, Dalaman – Üsküp arası karşılıklı uçak seferleri konulması ve acenteler arası iş birliklerinin geliştirilmesine yönelik atılacak adımlar değerlendirildi.

20 Mayıs 2022 tarihinde çevrimiçi video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen toplantıya FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, THY Üsküp Pazarlama Yöneticisi M. Uğur Kelce, YDA Dalaman Havalimanı İş Geliştirme Direktörü Orçun Sungur, MATTO İcra Müdürü Şahbaz Molaliev ve FTSO Genel Sekreteri Ezgi Kullukçu katıldı.

ÜSKÜP – DALAMAN UÇUŞLARI ELE ALINDI

Sabah Gazetesi’nden Hayrettin Şaşmaz’ın aktardığı habere göre; toplantıda turizm alanında iş birliğinin geliştirilmesi noktasında Üsküp – Dalaman arası karşılıklı uçak seferlerinin konulması konusu detaylı şekilde ele alındı.

UĞUR KELCE: DALAMAN UÇUŞLARI İÇİN CİDDİ ADIMLAR ATMAK İSTİYORUZ

THY Üsküp Pazarlama Yöneticisi M. Uğur Kelce, Üsküp’ten Antalya’ya günde 2, Bodrum -Güllük Havaalanı’na ise haftada 2 sefer yapıldığını belirterek “Balkan Çanağı” olarak isimlendirilen bölgeden Türkiye’ye çok sayıda sefer yapıldığını ifade etti.

Bölgedeki potansiyel turistlerin Fethiye’ye akışının sağlanması için Dalaman’a sefer konulması konusu üzerinde ciddi adımlar atmak istediklerini belirten Kelce, bu noktada tanıtım görüşmelerinin yapılması ve yol haritasının belirlenmesinin önemine değindi.

ORÇUN SUNGUR: İŞ BİRLİĞİNE AÇIĞIZ

YDA Dalaman Havalimanı İş Geliştirme Direktörü Orçun Sungur ise konu ile ilgili üzerlerine düşen her şeyi yapabileceklerini belirterek iş birliğine açık olduklarını aktardı.

OSMAN ÇIRALI: BALKANLAR’DAKİ TURİZM POTANSİYELİNİ BÖLGEMİZE ÇEKMEK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ

Toplantıyı takip eden FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı ise Fethiye – Seydikemer ile Üsküp arasındaki turizmin gelişmesi açısından uçak seferlerinin çok önemli olduğunu kaydetti.

Kardeş Oda çalışmaları kapsamında bu sorunun da üstesinden gelebileceklerine inandığını anlatan Başkan Çıralı, “MATTO ile FTSO arasında geçtiğimiz sene imzaladığımız Kardeş Oda protokolü çerçevesinde, başta turizm olmak üzere Fethiye ve Üsküp arasında iş birliği yapılabilecek sektörlerle ilgili görüşmelerimiz karşılıklı olarak devam ediyor. 10 Mayıs tarihinde turizm başlığında geniş katılımlı bir toplantı gerçekleştirmiştik.

“ÜSKÜP – DALAMAN UÇUŞLARI İÇİN HAREKETE GEÇTİK”

Turizmin geliştirilmesi için en önemli konu ulaşım ve tanıtım. Buna bağlı olarak Üsküp–Dalaman arası uçak seferleri konulmasına yönelik aksiyon almak ve acenteleri buluşturmak için harekete geçtik. Çalışmalarımız yalnızca Makedonya değil, Balkanlar’daki turizm potansiyelini bölgemize çekmeye yönelik olacak. Oda olarak hedefimiz bölgedeki acenteleri, Fethiye acenteleri ile buluşturmak ve turistlere yönelik tanıtım çalışmalarına katkı sağlamak. Çalışmalara şimdi başlayıp önümüzdeki sezona yeni hedef pazarlarla girmek istiyoruz. Bu kapsamda Haziran ayında birebir görüşmeler yapmayı planlıyoruz” diye konuştu.