Ruslar Türkiye tatiline araçla gelmeye başladı

Ruslar Türkiye tatiline araçla gelmeye başladı

Last Updated on 8 Ağustos 2022 by Yaşar Çelik

Ruslar Türkiye tatiline araçla gelmeye başladı. Dört kişilik bir aile uçak ile seyahat ettiğinde yaklaşık 8 bin dolara denk geliyor. Uçak bileti fiyatlarındaki artış Rusları araçlara yöneltti.

Rusya’da uçak bileti talepleri genellikle yaz aylarının başından itibaren artardı. Yaptırımlar sonrası oluşan mevcut koşullarda uçak bileti arzında büyük düşüş meydana geldiği, bu durumunda da bilet fiyatlarında sürekli olarak artış meydana gelmeye başladı.

Geçmiş yıllarda Rusya’dan Türkiye’ye araçla tatile gelen sayısı oldukça azdı. Ne zaman ki uçak bileti fiyatları iki bin dolarlara geldi, hem Rusya’da yaşayan vatandaşlarımız hem de Türkiye’ye tatile giden Ruslar, araçları ile gidip gelmeye başladı. Hatta Rusya’nın güneyindeki şehirlerde yaşayan Ruslar, tatillerine düşünmeden araçla gidiyor.

Gazetemru’dan Siyamend Kaçmaz‘ın haberine göre, “Türkiye’nin hemen hemen her şehrinde daha önce hiç olmadığı kadar çok Rus plakalı özel araç görmeye başladık.

Rusya’dan ise bu yıla kadar çok az sayıda araç giderdi. Rusya’daki vatandaşlarımızın pek de tercihi değildi… Ne zaman ki uçak bileti fiyatları iki bin dolarlara geldi, hem Rusya’da yaşayan vatandaşlarımız hem de Türkiye’ye tatile giden Ruslar, araçları ile gidip gelmeye başladı. Hatta Rusya’nın güneyindeki şehirlerde yaşayan Ruslar, tatillerine düşünmeden araçla gidiyor.

Düşünün dört kişilik bir aile uçak ile seyahat ettiğinde yaklaşık 8 bin dolara denk geliyor. Başka bir deyiş ile 480 bin ruble, 140 bin TL civarında bir rakam tutuyor. Bu rakam küçük bir servet gibi ve sadece yol parasına verilmesi insanların zoruna gidiyor.

Ayrıca uzayan yol süresi ve havaalanında da bekleme süreleri eklenince; insanlarda “geze geze giderim” fikri ortaya çıktı. Ve hiç olmadığı kadar Rusya-Türkiye yollarında Rus plakalı özel araç görülmeye başlandı.

Türk basını henüz fark etmedi yoksa Kapıkule sınır kapısındaki gurbetçi çilesi benzeri bir de Rusya – Türkiye gidişinden haber çekerlerdi. Hem de daha beter bir çile ile. Çünkü Avrupa yolları ile buradaki yollar kıyas bile kabul etmez.

Ancak Rus gümrüğü çok hızlı organize olarak özel araç giriş-çıkış işlemleri için personel sayısı ve kontrol noktasını arttırarak fiziki iyileştirme ile bu yoğunluğa hızlı bir tepki vermiş gözüküyor. Bu yaz aracı ile Türkiye’ye gitme fikri arttı ve bunun her yıl giderek katlanacağını düşünüyorum.”