Rus Oligark Lüks Otel Markasını Türkiye’ye Getirecek

Last Updated on 21 Eylül 2023 by Turizm Günlüğü

Aman’ın patronu Rus Oligark Janu’yu Türkiye’ye getirecek. İşte detaylar…

Dünya Gazetesi’nin köşe yazarlarından Kerim Ülker, bugünkü köşe yazısında Rus Oligark Vladislav Doronin’in Janu adını verdiği otel zinciri için 4 yıl içinde aralarında Türkiye’nin de olduğu 11 ülkede yatırım yapacağını yazdı.

İşte Kerim Ülker’in “Aman’ın patronu Rus Oligark Janu’yu Türkiye’ye getirecek” başlıklı köşe yazısı:

2014 yılında lüks otel grubu Aman Resort’u 358 milyon dolara satın alan Rus Oligark Vladislav Doronin, “Ruh” yani Janu adını verdiği marka için 4 yıl içinde aralarında Türkiye’nin de olduğu 11 ülkede yatırım yapacak.

Markanın 2026 yılında Türkiye pazarına girmesi hedefleniyor.

Lüks turizm denilince akla ilk gelen markalardan biri İsviçre merkezli Aman Resort.

Türkiye’ye 2011 yılında Bodrum’daki Amanruya oteliyle giren grubun ilginç bir tarihi var.

1988 yılında Endonezyalı iş adamı Adrian Zecha tarafından kurulan Aman Resort, 2014 yılında ünlü Rus Oligark Vladislav Doronin tarafından 358 milyon dolara satın alınarak küresel bir marka haline geldi. Dünyanın en önemli turizm destinasyonlarında kurduğu ultra lüks otelleriyle tanınan Aman Resort’un 20 ülkede 34 oteli bulunuyor. Bu otellerin önemli kısmı Çin, Japonya, ABD, Fransa, İtalya, İngiltere gibi dünya ekonomisini yöneten ülkelerde.

Bir dönem İstanbul’da da otel açmak için çalışma başlatan Aman Resort’un aslında bir başka markası daha bulunuyor. O markanın adı ise Janu. Rus Oligark Doronin’in 2020 yılında kurduğu Janu, Sanskrit dilinde “Ruh” anlamına geliyor. İçinde rezidans ve yaşam alanı da bulunan bu konseptin ilk zincirini ise Aman Resort bu yılın ortasında Japonya’da açtı. Janu Tokyo adıyla hizmete giren bu zincirin yeni halkaları da Maldivler, Karadağ ve Suudi Arabistan’da açılacak. Geçtiğimiz günlerde ise Janu’nun 4 yıllık planını okudum.

Büyüme planında 11 yeni otelin bulunacak. Turks and Caicos’tan Dubai’ye kadar açılacak 11 otel ve rezidans arasında Türkiye de bulunuyor.  Rus Oligark Lüks Otel

Asya’da 2026 yılında Tayland’ı, 2027 yılında Güney Kore’yi hizmete alacak olan Janu, Avrupa’da ise Portekiz ve Türkiye’yi hedefliyor.

2026 yılında Türkiye’ye girecek olan marka, ardından 2027 yılında Portekiz’deki tesisini hizmete alacak. Diğer 3 otel ise Suudi Arabistan ve Dubai’de planlanıyor.