Avrupa İstanbul Havalimanı ile çıtayı yükseltti

Uçak üreticisi Boeing’in Başkan Yardımcısı Darren Hulst, 2019’da dünyada % 4.6 büyümesi beklenen havacılık sektörünün havalimanının etkisiyle Avrupa’da % 6.4’lük büyüme rakamına ulaşacağını belirtti.

Uçak üreticisi Boeing’in Everett Fabrikası’nda Ticari Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Darren Hulst’ın bir grup gazeteciye yaptığı sunumda, 2019’da tüm dünyada yüzde 4.6 büyümesi beklenen havacılık sektörünün Avrupa’da yüzde 6.4’lük büyüme rakamına ulaşacağı belirtildi.

Hulst, “Avrupa’daki iddialı büyümedeki en büyük pay, İstanbul Havalimanı’nın açılmasıyla birlikte ulaşılan uçuş noktası zenginliği oldu. Havalimanının etkisiyle Avrupa, bu sektörde tüm dünyanın büyüme rakamının üstüne çıkacak” dedi.

1.8 MİLYAR $’LIK İŞ HACMİ

Sabah Gazetesi’nden Gül Kireklo’nun haberine göre Boeing Türkiye ve Orta Asya Satış Direktörü Serdar Gürz de İstanbul Havalimanı’nın havacılık sektörünün büyümeye olan katkısının Boeing’de çalışan bir Türk olarak kendisini çok mutlu ettiğini söyledi.

Boeing Türkiye Genel Müdürü ve Ülke Temsilcisi Ayşem Sargın ise Boeing’in Türk sanayisiyle ile toplam iş hacminin 1.8 milyar dolara, şirketin ülkedeki yıllık iş hacminin ise 180 milyon dolara ulaştığını söyledi.