Turizmde hedefler iyimser mi kaldı?

2019’a rekorlar ve rekor hedeflerle başlayan turizm sektörü yıl sonuna doğru umduğunu bulamadı. Yabancı turist sayısı için beklentiler karşılanmayınca sektör yönünü yerli turiste çevirdi. Bazı turizm profesyonelleri de turizmdeki hedeflerin iyimser kaldığını dile getiriyor.

Sözcü Gazetesinden Sayime Başçı‘nın ‘Turizmde ibre yerliye döndü‘ başlıklı haberine göre otellerin bu hedefler doğrultusunda pozisyon aldığını belirten tatilbudur.com Genel Müdürü Cenk Angın, sektörde hedeflerin fazla iyimser bir tablo altında konulduğunu şu dikkat çeken sözlerle ifade etti:

tatilbudur.com Genel Müdürü Cenk Angın

“Şu anda tesislerde iç pazara doğru daha bir özenli durum söz konusu. İç pazar ve yabancı turist birbirini çok etkileyen kısımlar. Yabancı turist arttığında yerli turist açısından ya kontenjanları kısma ya da fiyatları dövize eşitleme gibi durumlar olabiliyor. Beklentiler çok yüksekti ve fazla iyimserlik oldu tesislerde.

Erken rezervasyon dönemine çok iyi başladık sektör olarak. Ancak fiyatlardaki yükselişle tüketici buluştukça o ilk dönemdeki hızı kaybetti. Biz de fiyatların bu derece yükseleceğini tahmin etmemiştik. Bu yıl tatil planları seçim atmosferi altında kaldı. Tüketicinin tatilden vazgeçtiğini ya da iki bayram dönemine yönelik tatil planı yaptığını söyleyebiliriz.”