Kapadokya’nın sonu da Hasankeyf gibi olmasın

Kapadokya / Cappadocia Turkey

Last Updated on 4 Aralık 2019 by Turizm Günlüğü

Göreme Milli Parkı’nın statüsü Cumhurbaşkanlığı kararı ile ortadan kaldırıldı. UNESCO korumasında olan bölge 10 bin yıllık geçmişe sahip ve Hasankeyf ile aynı kadere mahkum edilmesinden korkuluyor.

UNESCO, Göreme ve Kapadokya bölgesini 1985 yılında Dünya Mirasları Listesi’ne almıştı. Bu kararın ardından 30 Ekim 1986 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile Göreme Milli Park’ı ilan edilmişti. 1986’da milli park ilan edilen bölgenin 33 yıl sonra mevcut statüsü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile değiştirildi.

Bu değişikliğe bölgenin rant çevrelerince yağmalanacağına yönelik tepkiler ortaya çıktı. Bu değişikliğin ilk adımı geçtiğimiz mayıs ayında atılmıştı. Yine Cumhurbaşkanlığı kararı ile “Kapadokya Alan Başkanlığı” başlıklı bir yapı kurulması için yasa çıkarılırken bölgenin imara açılacağı belirtilmişti.

“KAPADOKYA’DA BETONLAŞMAYA HAYIR”

Yeni Yaşam Gazetesi Ekoloji Servisi’nin haberine göre; Nevşehir merkeze bağlı Uçhisar beldesinin sokakları “Kapadokya’da Betona Hayır” sloganıyla düzenlenen “Sessiz Festival” etkinliği kapsamında duvarlara çizilen resimlerle süslendi.

Profesyonel Turist Rehberi ve Turizmci Kamil Duman öncülüğünde, Uçhisar Belediyesi, Nevşehir Rehberler Odası (NERO) ve Rehber A.Ş. iş birliğinde “Sessiz Festival” etkinliği kapsamında, Uçhisar Pazar Yeri ve Güven Sokak 2’deki evlerin bahçe duvarları ressamlar tarafından sprey boyalar ile çeşitli figür ve desenlerle boyandı. Sokakları rengarenk yapan ressamlar, “Doğa ve insana saygı” temasıyla çalıştıklarını söyledi.

TÜM BÖLGEYE YAYILACAK

Profesyonel turist rehberi ve turizmci Kamil Duman, Kapadokya bölgesinde betonlaşmanın yaşanmaması için bazı etkinlikler gerçekleştirdiklerini ve bu çalışmaların yöre halkının da beğenisini kazandığını söyledi.

Yurttaşların onayını alarak bahçe duvarlarını özgün sanat eserleri ile süslendiklerini ifade eden Duman, “Bu organizasyonu önümüzdeki süreçte tüm Uçhisar Beldesi sokaklarında hayata geçirmeyi amaçlıyoruz” dedi.