THY’nin biletini yapay zeka satacak

Türk Hava Yolları yapay zeka temelli chatbot’u hayata geçirerek; yapay zeka ile bilet satışlarına başlayacak.

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, “Önümüzdeki ay yapay zeka (AI – Artificial Intelligence) temelli chatbot’u hayata geçireceğiz. Yeni dijital dünyada bizden bilet almak için arayanlar, rezervasyon sistemlerimizde doğrudan AI ile sohbet ederek bilet almaya, rezervasyon değişikliği yapmaya başlayacaklar. Temmuz’da bunun lansmanını sağlayacağız” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, ulaşım ve altyapı sektör temsilci ve yöneticilerini online olarak düzenlenen “Ulaştırma ve Altyapıda Dijital Gelecek Zirvesi”nde bir araya getirdi.

Milliyet Gazetesi Ekonomi Servisi’nin haberine göre Aycı, konuşmasında dijitalleşmenin hava yolları için büyük önem taşıdığını belirterek, THY’nin rezervasyonlarda başlayan dönüşüme en erken katılan şirketlerden biri olduğunu söyledi.

Hava yolu şirketlerinin müşteri ile doğrudan iletişim konusunda kendilerini geliştirdiğini anlatan Aycı, dijital optimizasyon ve dijital iş modeli dönüşümü konusunda hayli mesafe kat edildiğini söyledi.

Dijital iş modeli dönüşümüyle, şirketin iş yapış şekli ile ürün ve servislerine kadar her alandaki temel dönüşümün sağlandığını anlatan Aycı, “Biz de THY olarak seyahat planlamadan satış kanallarına, müşteri deneyimlerinden sadakat uygulamalarına kadar pek çok alanda dijital uygulamaları kullanarak rekabette avantaj sağlamaya çalışıyoruz rakiplerimize göre” dedi.