Turizm işçisi dertli: Salgının tüm sıkıntısı işçiye yüklendi

Pandemi sürecinden en çok etkilenen sektörlerin başında turizm geldi. Turizmle ilişkili binlerce esnaf aylarca dükkanını açamazken, on binlerce turizm emekçisi işsiz kaldı.

Evrensel Gazetesinde Murat Yaşar imzalı habere göre, önlemlerin hafifletilmesinin ardından çoğu küçük otel ve işletme kapılarını açamazken bazı büyük oteller müşteri kabul etmeye başladı. İşletmelerinin büyük bölümünün turizmle doğrudan ilişkili olduğu ve yüzlerce turizm tesisinin bulunduğu Antalya’nın Kemer ilçesinde otellerde çalışan ve lojmanlarda kalan turizm işçilerine pandemi sürecinde yaşadıklarını sorduk.

Kemer’de esnaf da, turizm işçisi de geleceğinden kaygılı

19 yaşındaki genç turizm işçisi Rahmican, turizm meslek lisesinde okuduğu için 2 sezon staj yaptıktan sonra otellerde çalışmaya devam etmiş. Pandemi sürecinde işsiz kaldığını söyleyen Rahmican “İşsiz kaldığım süreçte kuluçka makinesi yaptım. Ardından Mersin’e gidip bir restoranda çalıştım. Günde 16-17 saat çalıştırıyorlardı baya sıkıntılıydı sonra burada çalışmaya başladım. Burada garson olarak çalışıyorum. Sezonluk çalışma var. Sezon sonunda binlerce çalışan işsiz kalıyor. Yazları otellerde kışları başka yerlerde çalışıyoruz” dedi. Uzun zamandır hem okuyup hem çalıştığını belirten Rahmican “Ailem yardım istediğimde sonuna kadar yardımcı oluyor ama ben onlara yük olmamak için çalışıyorum” diye konuştu.

SORUNUN NEDENİ PATRONUN CEBİNİ DÜŞÜNMESİ

6 senedir turizm sektöründe çalışan 24 yaşındaki Hanifi, pandemi döneminin çoğunu evde geçirdiğini belirterek şunları söyledi: “Son süreçte mobil montaj işinde haftalık 600 liraya çalıştım ardından otele geldim. Pandemi bizi çok etkiledi, patronlara yaradı bize yaramadı. Zaten pandemi döneminde işsizlik çok arttı. Kimse dükkan açmadı, açan tek başına çalıştı, üç kişinin işini tek yaptı. Biz en azından iş bulduk, lojmanda kalıyoruz, kira ve fatura derdimiz yok. Sektörde bu kadar çok sıkıntının olmasının sebebi patronun cebini düşünmesi.”

“ASGARİ ÜCRETLİ HARCARKEN İKİ KERE DÜŞÜNÜYOR”

2 sezondur turizm sektöründe çalışan Veli, işsiz kaldığı süreci aile desteği ile atlatmaya çalıştığını ifade ederek “Aylarca kısa çalışma ödeneği bekledim sonra öğrendim ki otel başvuru yapmamış. Pandemi sürecinde sadece 1000 liralık tek seferlik yardım aldım. Bence turizm sektöründe işçiyi sömürülüyor. Sezonluk işçilerde artıların biraz daha fazla olması lazım. Evden uzakta, istediği zaman ailesini göremiyor” diye konuştu. Boş vaktinin tamamını lojmanda geçirdiğini belirten Veli, sosyal faaliyet için maddi olanakların olmadığını vurguladı. Veli “Asgari ücretli para harcarken iki kere düşünüyor. Geçen sezon hiç birikimim olmadı kışın zorluğunu ben yaşadım. Bu yıl daha temkinliyim. Önümüzü göremediğimiz için bir plan yapamıyoruz. Bu şartlarda evlilik bile intihar gibi geliyor” dedi.