“Altın vize” uygulaması Rusya’da tartışma yarattı

“Yatırım karşılığı oturma izni” programlarını örnek alan Rusya’nın, benzer bir uygulamaya geçme planı gündemde tartışma konusu oldu.

Dünyada yaygınlaşan “yatırım karşılığı oturma izni” programlarını örnek alan Rusya’nın benzer bir uygulamaya geçme planı gündemde tartışma konusu olmaya devam ediyor.

Bazı uzmanlar uzman bunun yabancıları teşvik etmeye yeterli olmayacağını savunurken, bazıları da özellikle eski SSCB vatandaşları ile Çinlilere cazip geleceğini savunuyor.

Bu arada konu tartışılırken, Türkiye’nin uyguladığı “250 bin dolarlık mülk alana vatandaşlık” programını örnek gösterenler de var:

Uluslararası emlak danışmanlık şirketi Astons’un Rusya temsilcisi İgor Nemtsov, “Mülk karşılığı birkaç ay içinde pasaport alacağınız Türkiye programı başarıyla çalışıyor. Pandemiye rağmen bu yılın ilk dokuz ayında yabancılar Türkiye’de bir yıl öncesine göre yüzde 30 daha fazla konut satın aldı. Rusya’da oturma izni için yatırım yapacağına, Türkiye’de bunu pasaport almak için yapacak daha fazla yabancı var. Bu nedenle, Rusya’nın Türkiye örneğini örnek alarak tasarıyı şekillendirmesi daha doğru olur. O zaman daha çekici olur ve sadece BDT ülkeleri sakinleri için değil, aynı zamanda diğer yabancı ülkelerin vatandaşları için de cazip olur” dedi.

Bu arada K. Pravda Gazetesi, geçen yıl 184 bin 362 yabancının Rusya’da oturma izni aldığını yazdı. İçişleri Bakanlığı verilerine göre, bunların 173 bin 892’si, yani yüzde 94’ü eski SSCB vatandaşları.

Gazete, hangi ülke vatandaşlarına kaç oturma izni verildiğini sıralıyor ama listede sadece eski SSCB ülkeleri bulunuyor:

Ukrayna: 53 bin 378

Tacikistan: 29 bin 635

Özbekistan: 20 bin 888

Azerbaycan: 14 bin 893

Kazakistan: 14 bin 450

Ermenistan: 11 bin 856

Belarus: 10 bin 819

Moldova: 7 bin 59

Kırgızistan: 5 bin 86

Gürcistan: 3 bin 34

Türkmenistan: 1972

Litvanya: 369

Letonya: 325

Estonya: 128

Kaynak: Turkrus.com

Rusya’dan “altın vize” programı