Cumhurbaşkanı’ndan yardım istedi

UIA İflas Açıklayacak

Last Updated on 9 Aralık 2020 by Turizm Günlüğü

Ukrayna Uluslararası Havayolları (UIA) şirketi, Ukrayna Cumhurbaşkanı’ndan finansman konusunda yardım istedi.

Dünyayı etkisi altına alan coronavirus salgını nedeniyle ülke içinde ve dışında uçuşların durdurulması nedeniyle zor günler yaşayan Ukrayna Uluslararası Havayolları şirketi, Ukrayna Cumhurbaşkanı’ndan finansman konusunda yardım istedi.

Ukrayna Uluslararası Havayolları (UIA), finansman almak ve borçların ödenmesinin ertelenmesi konusunda Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski’den yardım istedi.

Kırım Haber Ajansı QHA’nın haberine göre, şirketten konu ile ilgili yapılan açıklamada, Ukraynalı yetkililerin bugüne kadar havacılık sektörünü desteklemek için herhangi bir önlem almadığı, yürütme organları ve ilgili bakanlıkla diyalog umudunun yitirildiği belirtildi.

CUMHURBAŞKANINA ÇAĞRI

Şirket yönetimi, Cumhurbaşkanı Zelenski’e çağrı yaparak, çalışanların maaşlarının ödenmesi için hükümetin kendilerine mali yardım sağlamasını talep etti.

Ayrıca havayolu şirketi, Boryspil Havaalanı ve Ukrayna Hava Trafik Kontrol Kurumu (Ukraeroruh) gibi devlete ait kuruluşlara olan borçlarının taksitlendirilmesin konusunun Altyapı Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı tarafından müzakere edilmesini beklediğini belirtti.

Açıklamada “Talep ve uluslararası hava taşımacılığı için fırsatlar yeniden başlayana kadar UIA’nın da diğer Ukraynalı havayolu taşıyıcıları gibi hayatta kalmasını sağlayacak acil devlet desteğine ihtiyacı var.” denildi.

BİN ÇALIŞANINI İŞTEN ÇIKARDI

2020 yılının ilkbahar döneminde COVID – 19 salgınının durdurulması amacıyla tam kapanma uygulandı. Bu dönemde Ukrayna içinde ve dışında düzenli uçuşlar tamamen durduruldu.

UIA’nın verilerine göre, şirket piyasadaki mevcut kriz nedeniyle trafik hacmini 2019’a göre yüzde 85 azalttı. Bu nedenle UIA yönetimi; giderlerin yeniden yapılandırılması, personel optimizasyonu ve masrafların asgari seviyeye indirilmesine yönelik anti kriz programını uyguladı.

Bu nedenle UIA’nın zorunlu aylık operasyonel giderleri yaklaşık üç kat azaltılırken aynı zamanda yaklaşık bin personel işten çıkarıldı. Şimdi 140 pilotun daha işine son verilmesi planlanıyor.