“Türkiye, sağlık pasaportunu yaratabilir”

Hürriyet Gazetesi havacılık yazarı Uğur Cebeci: Türkiye, sağlık pasaportunu yaratabilir

Hürriyet Gazetesi havacılık yazarı Uğur Cebeci, Hayat Eve Sığar uygulamasını örnek göstererek, “Türkiye, sağlık pasaportunu yaratabilir” düşüncesini dile getirdi.

Cebeci yazısında, “Koronavirüs salgını ile birlikte Sağlık Bakanlığı ciddi uygulamalar gerçekleştirdi. HES (Hayat Eve Sığar) ardından e-nabız ciddi bir biçimde başarılı oldu. Bende aşı için e-nabız’ı kullandım ve kısa sürede randevumu aldım. Havayolu yolculuğumuzun rahatlaması için hem aşıları hem testleri hem de diğer sağlık sorunlarını içeren bir sağlık pasaportu yaratmanın tam zamanı. Türkçe-İngilizce uygulamalı, barkod gibi modern yapılanması olan bir sağlık pasaportu Dünya Sağlık Örgütü’nün de düzenleme sırasında onayı alınarak geliştirilebilir. Önce belki iç hat uçuşlarında sonra kabul ettirilerek tüm yurt dışı uçuşlarda geçerli hale getirilebilir” ifadesini kullandı.

Uğur Cebeci yazısının devamında konuya ilişkin şu görüşleri paylaştı:

BAŞKA FAYDALARI DA OLABİLİR

“Uçaklardaki yolcu listelerinde kişilerin karşılarında sağlık pasaportu numaraları ve bilginin ulaşılabileceği merkezler olursa bu uçuş sırasında herhangi bir nedenle hastalanan yolcu içinde çok yararlı olacak. Örneğin uçuş sırasında kalp krizi geçiren yolcuya ait bütün bilgiler hızla uçağın “divert” yani rotasından çıkıp ineceği yerdeki hastaneye bildirilecek. Hastane uçaktan gelen yolcuya müdahale edene kadar yolcunun geçmişindeki bütün sağlık sorunlarını, testlerini, ameliyatlarına görebilecek. Böyle bu sistem uçuş da ağır hastalanan yolcuların kurtarılmasında ciddi bir imkan olacak. Elbette ülkelerin bu tür verileri paylaşmaları konusunda fikir birliği gerekiyor. En önemlisi verilerin korunması. Korunamasa çok ciddi sıkıntılarında doğabileceği de biliniyor”

—O—

Uğur Cebeci’nin “Sağlık pasaportu olmadan rahat yok” başlıklı yazısının tamamını okumak için tıklayınız.