60 yaş üstü kişiler yurt dışı seyahat planlarını ertelemeli mi?

AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, hazırladıkları 'Emekli Turizmi'
Enerji krizi, Türk turizmine doping olacak: Kısıtlamasız ilk kış Türkiye’ye yaradı

Last Updated on 31 Aralık 2021 by Yaşar Çelik

Covid-19 salgınında yeni Omicron varyantının yarattığı endişe nedeniyle Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) 60 yaş üstü kişilere yönelik mesajları akılları karıştırdı.

DSÖ salı günü yaptığı açıklamada Omicron varyantının çıktığı ülkelere yönelik seyahat kısıtlamalarının virüsün küresel yayılımını önlemek için çözüm olmadığını bildirdi ve çözüm olarak Covid-19’a karşı daha savunmasız olan 60 yaş üstü ve tam aşılanmamış kişilerin yapacakları seyahatleri ertelemeleri çağrısında bulundu.

Ancak DSÖ, dün sabah paylaştığı tavsiyesinde ilk mesajında bir değişiklik yaptı ve yeni varyantın topluma yayıldığı yerlere yapılacak seyahatler söz konusu olduğunda, 60 yaş üstü aşı olmamış kişilerin seyahat düzenlemelerini yeniden gözden geçirmelerini istedi.

Bütün seyahat edecekler tedbirli olmalıdır” diyen DSÖ kanser, kalp hastalığı ve diyabet gibi risk gruplarını da listesine aldı.

Seyahat yasaklarının varyantın uluslararası yayılımını önleyemeyeceğini kabul eden örgüt, ülkeye giriş ve çıkış noktalarında tarama tedbirlerinin alınması gerektiğini doğruladı.

Seyahat firmaları ne diyor?

Tur operatörü Insight Vacatşons ave lüks nehir turları düzenleyen Uniworld firmalarının yöneticisi Chris Townsend Euronews Travel‘a yaptığı değerlendirmede 60 yaş üstüne yönelik çelişkili mesajların endişe verici olduğunu belirtti.

60 yaş üstü müşterilerinin rezervasyonlarını güvenle yaptığını ve yeniden seyahat etme arzusunda olduğunu ifade eden Townsend firmalarının konuklarının güvenliği için hem seyahat edenler hem de personeline aşı zorunluluğu getirdiğini, ayrıca esnek rezervasyon ve güçlü sağlık ve güvenlik kuralları uyguladıklarını kaydetti.

60 yaş üstü Omicron varyantına karşı daha büyük risk altında mı?

Bilim insanları Omicron varyantını daha iyi anlayabilmek için yarış halinde. Virüsün vücuda girerek enfekte etmesine yarayan diken proteini 30’dan fazla kez mutasyona uğrayan Omicron’a karşı bugüne kadar geliştirilen aşıların etkisiz kalmasından endişe ediliyor.

Bu konudaki çalışmalar henüz bir yeterince belirgin sonuçlar elde edemedi, ancak Moderna’nın tepe yöneticisinin geçtiğimiz günlerde Covid-19 aşılarının bu varyanta karşı etkinliğinin azalabileceği olasılığı bulunduğunu açıklaması endişeleri körükledi.

Vakaların geçen haftadan bu yana hızla arttığı Güney Afrika’dan gelen veriler Omicron varyantıyla hastalananların nispeten hafif ve diğer varyantların yol açtığı Covid-19’dan biraz farklı belirtiler gösterdiğini ortaya koyuyor. Güney Afrika Cumhuriyeti’nden bir aile hekimi olan Dr Angelique Coetzee’in verdiği bilgilere göre en yoğun görülen belirtilerin yorgunluk ve yüksek nabız.

Ancak Güney Afrika genelinde nüfusun ve vakaların çoğunluğunun gençlerden oluşması hastalığın nasıl seyrettiğine dair yanıltıcı olabilir. DSÖ gelen ilk raporlarda enfeksiyonların genellikle üniversite öğrencilerinde görüldüğünün altını çiziyor ve Omicron’un ne derece ağır etki yarattığını anlamak için birkaç hafta gerektiği uyarısında bulunuyor.

Omicron’dan önce tespit edilen varyantların yol açtığı Covid-19 hastalığının yaşlılar için ağır geçirme olasılığı hala yüksek düzeyde. Bunun yaşlılıkla birlikte gelen psikolojik değişimlerden ve diğer risk taşıyan hastalıkların artmasından kaynaklandığı sanılıyor.

Kaynak: https://tr.euronews.com/