Avrupa’da bir ülke daha covid-19 kısıtlamalarını kaldırıyor

Yaz tatili öncesi Avrupa'da yeni korona dalgası endişesi
Turizm Günlüğü'nün görsel partneri: Depositphotos

Bulaşıcı ancak ‘daha az şiddetli’ Omicron varyantı ile yeni bir aşamaya girildiği düşünen Avrupa ülkelerinden bazıları Covid-19 kısıtlamalarını kaldırdı. İsveç de bu ülkelerden birisi oldu.

Çarşamba gününden itibaren Covid karşıtı kısıtlamaların neredeyse tamamının kaldırılacağını duyurulan İsveç’te bar ve restoranların kapanma saati saat 23.00’e çekildi. Toplanma kurallarını da gevşetmeye hazırlanan ülkede toplu taşıma araçlarında sadece yoğun saatlerde maske takılması tavsiye edilecek. Bunun yanı sıra halka açık mekanlara giriş için aşı kartı zorunluluğu da kaldırılacak.

Covid semptomları gösteren kişiler için evde kalma tavsiyesinin yürürlükte kalmaya devam edeceğini kaydeden yetkililer yüksek öğrenim kurumlarında, yüz yüze öğretimde ve işyerine dönüşün kademeli olacağını söyledi.

Toplum virüsle yaşamak zorunda

euronews.com’dan Sertaç Aktan’ın haberine göre İsveç Başbakanı Magdalena Andersson  geçen hafta duyurduğu yeni kararları “Salgın bitmedi, ancak yepyeni bir aşamaya giriyoruz. Çalışmalar Omicron’un daha az şiddetli hastalığa yol açtığını gösteriyor” sözleriyle yineledi.

Sağlık Bakanı Lena Hallengren ise “Genel değerlendirme normale dönebileceğimizi gösteriyorsa hükümet pandeminin evrimi konusunda ihtiyatlı olmaya devam edecek” dedi.

Mart sonuna işaret edildi

Hükümet bu hafta, AB’nin geri kalanından ve İskandinav ülkelerinden seyahat kısıtlamalarının Çarşamba gününden itibaren kaldırılacağını duyurdu. Dünyanın geri kalanından gelen seyahat kısıtlamaları ise Mart ayı sonunda sona erecek.