Dolar için kritik uyarı: Oyunun sonu çok yaklaştı

Turizm Günlüğü'nün görsel partneri: Depositphotos

Last Updated on 23 Mayıs 2022 by Turizm Günlüğü

Dolar/TL 16 barajına dayanmışken, kamu bankalarının müdahalesiyle ayakta durabilen TL’de “oyun sonunun çok yaklaşıldığı” uyarısı geldi.

Türk Lirası, Dolar karşısında ay başından beri yaklaşık yüzde 8 değer kaybetti. Değer kaybının devamına kamunun izin verip vermeyeceği piyasalardaki ana gündem maddesi.

Dolar/TL bu ayın ilk günlerine kadar 14,5-15 arasında iki ay boyunca yatay bir seyir izledi.

Daha sonra aralıksız yükselişle kur 16’ya yaklaştı ancak henüz bu seviyenin üstünü test etmedi.

Merkez Bankası’nın mevcut döviz politikasını sürdürebilmek için her gün daha fazla dövize ihtiyaç duyarken, rezervler de erimeye devam ediyor.

MB’nin SWAP hariç rezervleri eksi 52 milyar dolara kadar geriledi.

MB “YENİ SAVUNMA HATTI”NI KORUYABİLİR Mİ?

Diken’in aktardığı habere göre yatırım alanında araştırma ve danışmanlık hizmeti sunan İstanbul Analytics’in bu sabah yayımlanan raporunda şunlar kaydedildi:

“Hafta boyunca dolar/TL’de yeni savunma hattı 16’yı koruyan MB, oldukça yüksek bedel ödedi. Çeşitli kaynaklardan edindiğimiz veri ve anekdotlara göre, günde 1 milyar dolar döviz satmış olabilir. Sonuçta, MB’nin müdahale için kullanılabilecek rezervleri 30 milyar doların da altına gerilemiş olmalı.

TURİZM GELİRLERİ EKONOMİYİ RAHATLATABİLECEK Mİ?

MB açısından net döviz girişi turizm gelirleri vasıtasıyla olacak. Bu meblağ Haziran – Eylül döneminde en fazla ayda 5 milyar dolar tutar.

Buna karşın, MB halen müdahale için ayda bu girişin dört katı döviz satıyor. Oyun sonunun çok yaklaştığını bu aritmetikten bile görebiliriz.”