Rus turist akışında haftalık artış oranlarını açıkladı

Rusya ve yurt dışına Rus turist akışında haftalık artış oranları belirlendi.

25’inci St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu’nda (SPIEF) konuşan Rusya’nın en büyük tur operatörlerinden Fun&Sun’ın Yönetim Kurulu Başkanı Taras Demura, iç turizm ile birlikte yurt dışına turist akışında her hafta yüzde 5 ila 7 artış kaydedildiğini belirterek, yurt dışı destinasyonları arasında lider ülkenin Türkiye olduğunu söyledi.

PAKET TUR SATIŞLARININ DERİNLİĞİNİN EKİM AYINA ULAŞTI

Her hafta Rusların yüzde beş ila yedi daha fazla tur rezervasyonu yaptığını vurgulayan Demura, paket tur satışlarının derinliğinin Ekim ayına ulaştığını, Türkiye, Rusya ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Rusların en popüler tatil destinasyonları olduğunu ifade etti.

“Yaz sezonu için rezervasyonlarda zaman aralığı Ekim ayına kadar genişledi” diyen Fun&Sun Yönetim Kurulu Başkanı, halihazırda Türkiye rezervasyonlarının 140 bin, Rusya içi tur rezervasyonlarının 70 bin olduğuna değinirken, bu rakamların Birleşik Arap Emirlikleri için 30 bin, Abhazya için 23 bin, Mısır için 9 bin ve Maldivler için 2 bin 500 rezervasyon sayısı olduğunu belirtti.

YAZIN BAŞLAMASIYLA BİRLİKTE HAFTALIK BİR ARTIŞ GÖRÜYORUZ

Tur satışlarının çok hareketli olduğuna işaret eden Demura, “Yazın başlamasıyla birlikte haftalık bir artış görüyoruz. Okullarda sınav dönemi sona eriyor ve geleneksel tatil dönemi başlamak üzere, bu nedenle talep artıyor” diye konuştu.

Gazetemru’nun haberine göre; mevcut durumda şirketin, Güneydoğu Asya ülkeleri de dahil olmak üzere Arap ve Asya ülkelerine odaklandığını söyleyen Demura, bu destinasyonların doğrudan uçuşlar sayesinde kış mevsiminde de talep göreceğini, ancak günümüz koşullarında tur operatörünün henüz uzun vadeli plan yapamadığını vurguladığı sözlerine şu şekilde devam etti:

“Şimdilik tatil aktivitelerinde şöyle bir durumu gözlemliyoruz: Ülke sınırları içinde ulaşımda yüksek arz, yabancı ülkelerle ise sınırlı hava iletişimi. Şu ana kadar talebi etkileyen bir diğer faktör ise harcamaları kredi kartlarıyla ödeyememe ve her şey dahil bir otele gitmiyorsanız yanınızda büyük miktarda nakit taşıma ihtiyacı duyulmasıdır. Buna benzer kısıtlamalar, turistlerin tatil tercihlerini etkilemektedir.”

TÜRKİYE’YE PAKET TURLARDA KITLIK BAŞLADI

Yakın zamanda açıklama yapan Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), yaz sezonunun başlamasıyla birlikte Türkiye’ye tatil taleplerinin uçuş sayısıyla sınırlı paket tur arzını önemli ölçüde aştığını duyurmuştu.

Rusların Türkiye’ye seyahat taleplerinin tur operatörleri tarafından sunulan tatil paketlerini önemli ölçüde aştığının altını çizen ATOR, piyasaları önümüzdeki tarihler için paket tur sıkıntısının beklediğini vurguladığı açıklamasında, “Tur operatörleri, önümüzdeki tarihler için Türkiye’ye uçuşlarda paket tur sıkıntısı olduğunu bildiriyor. Rusların tatil talepleri, uçuş izni verilen havayolu şirketlerinin sınırlı arzını önemli ölçüde aşıyor. Başkent Moskova’dan bile iki veya üç gün içinde Antalya’ya paket tur satın almanın imkansız hale geldiği kaydediliyor” ifadelerine yer verildi.

Bu durumun Ege kıyılarındaki tatil köyleri için daha da kötü olduğuna işaret eden birlik, tur operatörlerinin uçak seferlerindeki durumun giderek iyileştiğini paylaştığını, özellikle Rus havayolu şirketlerinin Türkiye’ye daha önce önemli ölçüde sınırlı olan ulaşımının hem niceliksel hem de coğrafi olarak genişlemekte olduğunu aktardığını iletti.