Türkiye turizmde iklim krizine karşı dünyaya yol gösterecek

Görsel partneri: Depositphotos

Türkiye, turizmde sürdürülebilirlik için pandemide hayata geçirdiği ‘Güvenli Turizm Sertifikasyonu’ gibi iklim krizine karşı da dünyaya örnek olma hazırlığında.

Milliyet Gazetesinden Duygu Erdoğan imzalı habere göre Kültür ve Turizm Bakanlığı sürdürülebilir turizm için çalışmalarını hızlandırdı. Güvenli turizm çalışmasında olduğu gibi denetleme ve sertifikasyon sistemi uygulanacak. Çalışmanın Ocak 2023 itibarıyla hayata geçirilmesi planlanıyor.

GSTC ile iş birliği Türkiye’yi uluslararası alanda rekabetçi kılacak

Sürdürülebilir turizm alanında en yaygın ve en üst standartları belirleyen Global Sustainable Tourism Council (GSTC) ile üç yıllık protokol anlaşması imzalandı.

Anlaşmanın birinci etabında, ulusal program kriterleri belirlenerek denetim firmaları eğitim sürecine tabi tutulacak.

Şubat ayının ilk haftası itibarıyla ise Türkiye turizm endüstrisi paydaşları da sürece dahil edilecek.

2030 yılına kadar tamamlanması planlanan programın ilk aşaması 2023 yılında; ikinci aşaması 2025 yılında kademeli olarak gerçekleştirilecek. 2030 yılında ise tüm uluslararası standartlar sağlanmış olacak.

Turistlerin yüzde 87’si sürdürülebilir turizm diyor

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, konuyla ilgili “Uluslararası seyahat gerçekleştirenlerin yüzde 87’si sürdürülebilir turizm çerçevesinde seyahat yapmak istiyor. Tatilcilerin üçte ikisi, çevre dostu turizm tesislerinde konaklama eğiliminde. Pandeminin de etkisiyle; eko-turizm, kamp-karavan, glamping gibi turizm türlerine tüketici ilgisi daha da arttı” dedi.