160 dolarla Rusya’ya gitti… Dünya devine ortak oldu

Anex Tour ile başarı hikayesini yazan Neşet Koçkar, dünyaca ünlü şirket Thomas Cook’un yüzde 6.7’sini satın aldı.

Rusya başta olmak üzere Eski Sovyet Bloku ülkelerinde turizm işi yapan Karslı iş insanı Neşet Koçkar, dünyanın en büyük tur operatörlerinden birine ortak oldu.

1973 yılında Kars’ta doğan, 23 yıllık şirketi Anex Tour ile hızla büyüyen Koçkar, dünyaca ünlü şirket Thomas Cook’un yüzde 6.7’sini satın aldı.

ŞİRKETİN EN ÖNEMLİ ORTAKLARINDAN BİRİ HALİNE GELDİ

Avrupa’nın önde gelen turizm şirketlerinden olan Thomas Cook, uzun süredir önemli sıkıntılar yaşıyordu. Satın alma ile birlikte Koçkar, şirketin en önemli ortaklarından biri haline geldi.

1841 yılında kurulan Thomas Cook’un 9.5 milyar sterlinin üzerinde cirosu var.

EN BÜYÜK DÖRT HİSSEDARDAN BİRİ OLDU

Dünya Gazetesi’nden Kerim Ülker’in haberine göre filosunda 105 uçağı, 2 bin 900’den fazla ofisi ve 33 bin çalışanı olan Thomas Cook’un en önemli hissedarı yüzde 19 ile Invesco. Standard Life Investments Ltd’in yüzde 10, Çinli Guo Guangchang yüzde 7 hissesi var. Türk girişimci Koçkar, yüzde 6.7 ile en büyük 4 hissedardan biri haline gelmiş oldu.

160 DOLARLA MİLYAR DOLARLIK DEVİ KURDU

Koçkar, babasından aldığı 160 dolarla gittiği Rusya’da resepsiyonist olarak çalışmaya başlamış, ardından Rusya’nın önde gelen şirketlerinden biri olan Anex’i kurmuştu.

1 milyar dolardan fazla ciro yapan, uçak şirketi de dahil turizmin her alanında yer alan Anex, geçtiğimiz aylarda Alanya’daki Utopia World Hotel’i 36 milyon euro ödeyerek satın aldı.

Anex Tourism Group (ATG) bünyesindeki konaklama birim olan ATG Hotels daha önce kiracısı olduğu tesis satın almasıyla grubun otel sayısı 6’ya yükseltmişti.

ATG Anex Tourism Group bünyesinde Selectum Belek, Asteria Belek, Fantasia Çamyuva, WOW Bodrum ve Kemer-Göynük’te yer alan Art Hotel bulunuyor.