Türkiye’nin güzellikleri “Filming in Turkey” ile film yapımcılarıyla buluşacak

Film platoları için farklı coğrafyalarda ayrı alternatifler sunan Türkiye, “Filming in Turkey” portalı ile yabancı film yapımcılarını davet ediyor.

Kuzey’den Güney’e, Batı’dan Doğu’ya kendine özgü coğrafyası, tarihi ve kültürel dokusuyla yıllardır dünya film endüstrisinin odağında olan Türkiye, yabancı film ve diziler için yol gösterici olacak yeni sistemini hayata geçirdi.

“Filming in Turkey” adıyla oluşturulan web portalı, yabancı film yönetmen ve yapımcıları için rehber özelliği taşıyor. Site üzerinde “ilham veren” Türkiye’nin, film platolarına hazır hale getirilebilecek pek çok şehri tanıtılıyor.

Bunun yanı sıra yapımcılara tanınabilecek destekler, vergi indirimleri gibi katkıların bilgisi de yine portal üzerinde açıklanıyor.

Milliyet’ten Duygu Erdoğan’ın haberine göre; bu sayede çekim mekanlarından oyuncu ajanslarına, çekim izinlerinden vize başvurularına kadar tüm bilgilere tek elden ulaşılabiliyor.

Portal, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Ticaret Odası (İTO) iş birliğiyle hayat buldu.

16 BÜYÜLEYİCİ ROTA

Türkiye’de film çekimini teşvik için oluşturulan portal üzerinde; Aksaray, Antalya, Artvin, Burdur, Bursa, Kapadokya, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Konya, Mardin, Muğla, Rize, Safranbolu, Şanlıurfa, Trabzon olmak üzere 16 büyüleyici rotanın tanıtımları yer alıyor.

Sümela Manastırı’ndan Efes Antik Kenti’ne, Kaçkar Dağları’ndan İnsuyu Mağarası’na kadar onlarca farklı destinasyon tavsiye ediliyor.

Tanıtım filmleri, fotoğraflar, şehre ilişkin bilgilendirmeler ve hatta kalınabilecek otel önerilerine kadar bir dizi bilgi veriliyor. Şehirlerin kuş bakışı ve detay görüntülerinden oluşturulan tanıtım videoları Youtube platformu üzerinden de yayınlanıyor.

Yapımcılara; dağları, yaylaları, denizleri, ovalarıyla 4 mevsimi yaşayan Türkiye’nin yazdan kışa, ilkbahardan, sonbahara büründüğü renkler ile sunduğu sinematografik katkı anlatılıyor.

TEŞVİK ÖDENECEK

Uzun metrajlı sinema filmi, belgesel ve dizi film türlerinde Türkiye’de çekilecek yabancı yapımlara, Türkiye’de harcadıkları tutarın yüzde 30’una kadarı teşvik olarak geri ödenecek.

Rekabetçi fiyatlar ve desteklerle de Türkiye’nin yapımcılar için cazibesine vurgu yapılıyor.

Son yıllarda internet üzerinden erişim sağlanan dizi/film platformlarına olan ilginin katlanmasının da etkisiyle diziler de ilk kez bu desteklerden payını alacak. Bakanlık, Türkiye’nin ve Türk kültürünün uluslararası tanıtımına katkı sağlayacak nitelikteki dizi filmlere de ilk kez destek verecek.

FİLM ÖRNEKLERİYLE TANITIM

Filming in Turkey üzerinde Türkiye’de çekilen uluslararası filmler, diziler, belgesel filmlerden örnekler ve çekimlerin arka planında yaşananlar da yayınlanıyor. Inferno, Skyfall, Argo, The Water Diviner, Taken 2 gibi pek çok örneğe yer veriliyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Ticaret Odası (İTO) iş birliğiyle hayat bulan “Filming in Turkey” portalına ulaşmak için tıklayınız.