“Alanya artık Ukraynalı turist istemiyor mu?”

Antalya’ya bağlı Alanya Belediyesi, Sovyet Rusya’nın II. Dünya Savaşı’nda Nazi Almanyası’nı mağlup etmesinin kutlandığı 9 Mayıs Zafer Günü’nde yaptığı etkinlik Türkiye’nin Ukrayna Büyükelçisi’nin tepkisini çekti.

Antalya’ya bağlı Alanya Belediyesi’nin Nazi Almanyası’nın Sovyet Rusya güçlerine karşı II. Dünya Savaşı’nda yenilgisinin kutlandığı 9 Mayıs Zafer Günü’nde Alanya’da gerçekleşen bir olay dikkat çekti.

UKRAYNA BÜYÜKELÇİSİ ANDRII SYBIHA RAHATSIZ OLDU

Alanya Belediyesi’ne ait araçtan dünyaca ünlü Sovyet şarkılarından biri olan “Katyusha” çalındı.

T24’ün haberine göre şarkı, üzerinde Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’in de olduğu araçtan megafonla tüm ilçeye çalınırken, Türkiye’nin Ukrayna Büyükelçisi Andrii Sybiha bu durumdan rahatsız oldu.

Sybiha, sosyal medyadan şarkının çalındığı videoyu paylaşarak, “Alanya’daki Türk dostlarımızın yanıltıldığını düşünmek istiyorum. Alanya Belediyesi’nin provokatif eylemi desteklemesi milyonlarca Ukraynalıların duygularına saygısızlık göstergesidir. Gerçekten güzel Alanya’da Ukraynalı turist artık istenmiyor mu” diye yazdı.

https://twitter.com/andrii_sybiha/status/1259928431996829699

Şarkının 9 Mayıs Zafer Günü nedeniyle çalındığı düşünülürken, sosyal medyada Büyükelçi’nin paylaşımının altına çok sayıda yorum geldi.

Tüm dünyada en çok bilinen Sovyet şarkılarından biri olan Katyusha; 1938 yılında Matvey Blanter tarafından bestelenen ve Mikhail Isakovsky’in sözlerini yazdığı bu şarkı, Katyusha adlı bir kadını anlatır.