“Türkiye’ye tatile gidenler coronavirüsü yeniden ülkeye taşıdı”

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz

Last Updated on 4 Aralık 2020 by Turizm Günlüğü

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz: Koronavirüs vakaları Türkiye, Hırvatistan gibi ülkelere tatile gidenlerden sonra yeniden arttı

Avusturya’da yayın yapan Puls24 internet sitesine açıklamalarda bulunan Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, COVID – 19 salgınıyla alakalı alınan önlemler, toplu test uygulaması ve tedbirlerin gevşetilmesi konularına değindi.

Coronavirus önlemlerinin dikkatli bir şekilde ve yavaş yavaş gevşetileceğini ifade eden Kurz, özellikle riskli bölge ve ülkelere seyahat eden vatandaşların bundan sonra 14 gün karantinada kalacağını açıkladı.

ARTIK RİSKLİ ÜLKELERDEN DÖNENLERE 14 GÜN KARANTİNA

Daha önceden uyguladıkları karantina sürecinde alınan önlemlerin işe yaradığını ifade eden Kurz, bu süreçte vaka ve can kayıplarının yarı yarıya azaldığını belirtti. Vakaların azaldığı yaz mevsimi döneminde Avusturya vatandaşı birçok göçmenin ülkelerine tatile gittiğini ifade eden Kurz, bu süreçte vaka ve can kayıplarının da arttığını söyledi.

Euronews’dan Kerem Congar’ın haberine göre Kurz, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bazı ülkeleri işaret ederek, “Slovenya ve Macaristan’da vaka sayıları oldukça arttı. Ayrıca Hırvatistan ile da bağlarımız çok güçlü. Bu ülkelerin yanı sıra Türkiye ve diğer Balkan ülkeleri köklerine sahip göçmenler, memleketlerine tatile gidip ikinci dalgada COVID-19’u yeniden Avusturya’ya taşıdılar. Artık riskli ülkelere seyahat edenler, Avusturya’ya dönüşlerinden 14 gün karantinada kalacak. Çünkü yazdan önce vaka sayıları azdı. Ülke içi turizm ve ticari faaliyetlere devam edilse de vakalar artmamıştı” ifadelerini kullandı.