Bu yılbaşında trend bungalovlar: 4 gece 2 – 12 bin lira aralığında

Türkiye’nin En Güzel Bungalov Otelleri

Yılbaşında dört gün sürecek olan sokağa çıkma kısıtlamasıyla birlikte İçişleri Bakanlığı’nın otellerde yemekli ve müzikli programları yasaklaması, tatil planı yapanları bungalov evlere yönlendirdi.

Neredekal.com’un verilerine göre, yılbaşında otellerin rezervasyonları geçen yıla oranla yüzde 50 azalırken, bungalov odalara talep hızla artıyor.

Neredekal.com Genel Müdür Yardımcısı Özkan Özbaş, pandemi nedeniyle zor bir dönemden geçen turizm sektörünün, yılbaşı programlarını fırsata dönüştürmeye çalıştığını söyledi. Tatilcilere farklı konseptlerde yılbaşı kutlaması sunan otellerin rezervasyonlarında geçen yıla oranla yüzde 50 azalma yaşandığına dikkat çeken Özbaş, dört günlük kısıtlamanın açıklanmasının ardından rezervasyon talebinin yüzde 25 arttığını ifade etti.

Şirket verilerine göre, Ağva, Sapanca, Antalya, Abant bölgelerindeki otellerde en çok bungalov odalar tercih ediliyor. Airbnb’de yılbaşı için uygunlukları tükenmeye başlayan dağ evleri ve villaların fiyatları 4 gece için 2 bin lira ile 12 bin lira arasında değişiyor. Otel rezervasyonu olanlara yasak muafiyeti sağlanmasına rağmen, birçok şirket yılbaşı yerine hafta sonu paketleri satmayı tercih ediyor.

TEK GECELİK TALEPLER DE VAR

Dünya Gazetesi’nden Selenay Yağcı’nın haberine göre, Sianji Well-Being Resort Kaplıca Bodrum Hotel Yönetim Kurulu Başkanı Recai Çakır, şu anda yüzde 20 olan doluluklarının yılbaşında yüzde 50’ye ulaşabileceğini belirtti.

Son günlerde talebin arttığına dikkat çeken Çakır, “Özellikle tek gecelik rezervasyonlarda ciddi artış var. İnsanlar 4 gün evde kalmaktansa, Bodrum’da otelde tatil yapmayı tercih ediyor. Yılbaşına doğru artış olacaktır. Doluluk oranının yüzde 50’lere çıkacağını düşünüyorum” dedi.

BUTİK TATİL TERCİH EDİLİYOR

Kazdağları’nda bulunan Glamping’in sahibi Turgay Güner, bu yıl tatil alışkanlıklarının değiştiğini ve bunun yılbaşına da yansıdığına dikkat çekti.

Güner, “Soğuk da olsa 3-5 arkadaş toplanıp gelme planları yapıyor. Sakin ve butik eğlence, bir arada geçirme fırsatı olarak değerlendirilecek. Bu yıl çok şey atlatıldı, insanların buna ihtiyacı olduğu anlaşılıyor” diye konuştu.

Sakarya’da Ağaç Ev bungalov işletmecisi Gündüz Yayan “Bu yıl dağ evleri, ahşap bungalovlar çok tercih ediliyor. Biraz kar görme hevesiyle Sakarya ve Abant bölgeleri yılbaşında popüler” dedi.

YILBAŞINDA BODRUM’A AKIN VAR, KİRALIK VİLLALAR DA DOLDU

Tatilcilerin özellikle Bodrum’a büyük bir ilgisi olduğunu belirten Besa Grup Satış ve Pazarlama Koordinatörü Şule Alp, “Yılbaşında 5 yıldızlı oteller rezervasyonlarını doldurmaya başladı. Otellerde eğlence düzenlenmeyecek ancak, yılbaşı gecesi yemeği ve otel olanakları cazip geliyor” dedi. Yılbaşı nedeniyle yazlıklarına geri dönenlerin de olduğunu aktaran Alp, kiralık villalara da ilginin arttığına dikkat çekerek “Yılbaşında ev kiralamak isteyen birçok insan var. Boş yazlıklar ve haftalık kiralanan villalarda yer bulmak şu an çok zor. Bu villaların ücretleri birkaç hafta öncesine göre ikiye katlandı” diye konuştu.

YILBAŞI OTELLERDE SAKİN GEÇECEK

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin ise, şunları söyledi:

“Yılbaşı dönemi ne kadar sakin geçerse geçsin, konaklama sektörü misafirleri için rutin faaliyetlerine devam edecek. “Güvenli Turizm Sertifikası” esasları doğrultusunda sadece otellerde konaklayan misafirler için yemek servisi yapılabiliyor. Yabancı turist trafiğinde çok az da olsa bir talep canlanması bekliyorduk ancak Avrupa’da mutasyona uğramış COVID-19 haberleri ve alınan yeni tedbirler nedeniyle gelen son hava trafiği kapatmalarıyla bu artışın da gerçekleşmesini beklemiyoruz. Türkiye’de de oteller bu yılbaşı belki de tarihin en sakin yılbaşı akşamını geçirecek.”