Yunan Adaları sınırların Türklere açılmasını bekliyor

Yaklaşık iki hafta önce Yunanistan’ın hava, kara ve deniz sınırlarının Türkiye’ye ne zaman açılacağıyla ilgili özel bir haberle karşınızdaydım. (Bkz: Türkiye-Yunanistan feribot seferleri ne zaman başlayacak? ) Tahminler 15 Temmuz’u işaret etse de bugün itibariyle tarih 19 Temmuz’u gösteriyor ve olumlu anlamda hala bir gelişme yok.

Bu durum ise her iki ülkenin turizm dostluğunu olumsuz etkiliyor. Türkiye tarafında yerli turistler Yunan Adaları’na gitmeyi dört gözle beklerken Yunan turizmcilerin gözleri de Türk turistleri arıyor. Öyle ki Hürriyet gazetesi yazarı Fatih Çekirge bugünkü köşesinde kaleme aldığı “Türkler nerede” başlıklı yazısında bir araya geldiği Yunan turizmcilerin Türk turist hasretini şöyle aktarıyor:

“Ege adalarında esnaf, turizmci bunalmış durumda”

“Rodos üzerinden Leros’a kadar geçtik. Kimle konuşsam “Türkler nerede?” diye sordu. Rodos’taki acenta, “Herkes dört gözle Türkleri bekliyor” diyor. Lindos’ta hediyelik eşya satıcısı “Bakın kalenin yolları bomboş. Oysa buraları Türkler doldururdu” diye şikâyet ediyor.

Bodrum’un hemen karşısındaki Leros, Patmos, Lipsi ve Arki Türklerin en çok gittiği adalardır. Özellikle bayram ya da tatillerde bu adalarda koylar, marinalar Türk bayraklı teknelerle dolar. Bu yüzden bu adaların esnafı için Türkler bir gelir kapısıdır. Tavernalar yıllarca ağırladıkları için neredeyse gelenlere isimleriyle hitap eder. Marmaris’ten, Bodrum’dan gelen guletler yüzlerce yolcuyu indirir. Müthiş bir hareket olur. Ama şimdi Leros Evros Marina’ya girdiğimde garip bir ıssızlık vardı. İngiliz, İsrailli ve Fransız tekne o kadar.

“Türkleri bekliyoruz ama kapılar açılmıyor”

Marinanın idari yöneticisi Harry Pavlidis şöyle dedi: Hiç sorma. Türkleri bekliyoruz. Ama kapılar açılmıyor. Bu marina, bu ada Türk turistlerden çok kazanırdı. Ama şimdi kapılar kapalı. Sizin Türk bayraklı tekneyi görünce inanın çok heyecanlandık. (Gerçekten de bizi gören teknik servisteki görevliden lokantadaki garsona kadar çok heyecanlandılar.) Ne yazık ki geçen sene olduğu gibi bu sene de çok sıkıntı var. Çok üzgünüz.”

Önceki İçerikRuslara otel kalmadı
Sonraki İçerikZiraat Bankası golf sahası satın aldı
1995 yılında İstanbul’da doğdu. 2017 yılında “Medya'da Kadına Yönelik Cinsel Şiddet” konulu bitirme tezi ile mezun olduğu Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü üç onur belgesi ve Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı bölümünü dört yüksek onur belgesi ile bitirdi. 2017 yılında girdiği Turizmgunlugu.com'da ve bir Turizm Günlüğü yayını olan Tourism Diary Dergisi'nde Yazı İşleri Müdürü olarak görev alan Gülal, markanın instagram hesabını yönetmesinin yanı sıra görsel sanat, seyahat ve fotoğraf tutkusunu ise @fotokusagi adlı instagram sayfasında takipçileriyle paylaşıyor. Dünya Basın Federasyonu (World Press Federation) üyesi olan Gülal, freelance olarak çeşitli sektör dergilerinde de editörlük yapıyor.