İngiliz turist Türkiye için harekete geçti

İngilizlerin 2024 Seyahat Tercihlerini

Last Updated on 3 Eylül 2021 by Turizm Günlüğü

Bu yıl corona virüsü salgını dolayısıyla Türkiye tatiline çıkamayan İngiliz, hükümete ateş püskürmeye devam ediyor… On binlerce insan, “Türkiye’ye karantinasız tatil açılsın” çağrısında bulundu.

İngiliz The Times Gazetesi, İngiliz vatandaşlarının Türkiye’ye “karantinasız seyahat” olmamasına büyük tepki gösterdiğini kapsamlı bir haber – analiz ile duyurdu.

Ülkenin en saygın gazetelerinden olan The Times, “Birleşik Krallık’tan daha az vaka sayısı olmasına rağmen İngilizlerin karantinasız Türkiye’ye gitmesi Mayıs ayının başından itibaren yasak. Türkiye’nin kırmızı listede olmasının sebeplerinden biri artan vaka oranı ve test sonuçlarındaki şeffaflık eksikliğiydi” yorumunu yaptı.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin 8 Ağustos’tan beri kehribar renkteki ülkeler kategorisine alındığını hatırlatan The Times muhabiri Lucy Perrin, “İngilizler kırmızı listedeki Türkiye’ye gidemezken ABD’li ve Rus turistler Türkiye’ye gidebildi” ifadesini kullandı.

100 BİN İMZAYA ULAŞIRSA BU TALEP PARLAMENTODA GÖRÜŞÜLECEK

Sözcü Gazetesi’nin aktardığı habere göre Perrin; “İngiliz tatilciler öfkeli. 2 Eylül itibariyle 45 binden fazla insan Türkiye’nin güvenli ülke listesine alınmasını istedi. 100 bin imzaya ulaştığında bu talep parlamentoda görüşülecek” dedi.

İngiltere’deki Türk yetkililerin de durumdan rahatsız olduğunu yazan The Times, “Türkiye’nin Londra Büyükelçiliği’ndeki yetkililer de daha önce Sky News’e açıklama yapmıştı. Türk yetkililer bilimsel verilerin Türkiye’nin kırmızı listeden çıkarılmasını desteklediğini söylemişti” ifadesini kullandı.

YENİ KARAR 16 EYLÜL’DE ALINACAK

İngiltere yönetiminin yeni kararını 16 Eylül’de alacağını yazan The Times, “Hükümetin 3 haftada bir değiştirdiği kararlar 20 Eylül’de yürürlüğe girecek” ifadesine yer verdi.