Dolar tahminini 20 liraya çıkardı

Turizm Günlüğü'nün görsel partneri: Depositphotos

İngiltere merkezli banka ve finans şirketi Standard Chartered Bank, yıl sonu dolar tahminini 12 liradan 20 liraya çıkardı. Bankaya göre dolar önümüzdeki yıl ise 30 liraya dayanacak.

DUVAR Gazetesinde yer alan habere göre, Standard Chartered Bank, yayımladığı araştırma raporunda Türkiye ekonomisine ilişkin analizlere de yer verdi. Raporda, aralık ayındaki fiyat hareketlerinden sonra Türk lirasındaki oynaklığın Bitcoin’i geçtiğine dikkat çekildi.

  • Banka, yazın turizmin canlanmasıyla yaşanacak toparlanmanın negatif net rezervlerden dolayı yapısal kırılmayı tersine çeviremeyebileceğini vurguladı.
  • Yeni duyurulan kur korumalı Türk lirası mevduatının beklenenin aksine dolarizasyonu düşürmediğini belirten Standard Chartered, yeni enstrümanın kamu maliyesi üzerinde risk oluşturduğunu vurguladı.
  • 2023’teki seçimler öncesinde ortodoks politikalara dönüş olmayacağını ve para politikasının genişlemeci kalacağını düşünen banka, sürpriz bir erken seçim ihtimalinin ise 2022’de Türk lirası için diğer negatif faktörlerden biri olacağını belirtti.
  • Standard Chartered Bank’ın raporunda, heterodoks para politikasının yüzde 36’lık yüksek enflasyonla birleşince Türk Lirası için yapısal kırılma yarattığını ve 2022 yıl sonu Dolar/TL tahminlerini 12 seviyesinden 20’ye çıkardıklarını duyurdu. Bloomberght’nin aktardığı rapora göre 2023 sonundaysa dolar kurunun 28 lira seviyesine ulaşması bekleniyor.
  • Öte yandan dolar güne 13,48, euro 15,36, sterlin 18,39 liradan başladı.
  • Gram altın 786, çeyrek altın 1291 liradan satılıyor. Altının ons fiyatı 1816 dolar.
  • Bitcoin sabah saatlerinde 42 bin 220 dolardan işlem gördü. Ethereum ise 4 bin dolar seviyesinin altına geldikten sonra 3 binli rakamlarda dolaşmaya devam ediyor. Ethereum günü 3 bin 186 dolardan açtı.