Onur Air’in iflası istendi

Geçen yıl uçuşları durdurulan Onur Air’in iflası istendi. İşte detaylar…

Geçen yıl uçuşları durdurulan Onur Air’in iflası istendi. 127 milyon TL sermayeli şirkete yönelik iflas talepli davayı, Onur Air’de kaptan pilot olarak görev yapan bir çalışanın açtığı belirtiliyor.

Dava dosyasına giren bilirkişi raporunda da davayı açan kaptan pilotun 105 bin lira alacaklı olduğu kaydedildi.

Onur Air, tartışmalı bir satış sürecinden sonra mali yapısını bir türlü toparlayamadı.

Havayolu firması geçen yıl, pandeminin de olumsuz etkisi ile uçuşlarını durdurdu.

105 BİN LİRA ALACAKLI

Hürriyet Gazetesi’nin Ekonomi Servisi’nin haberine göre; Bakırköy Asliye Ticaret Mahkemesi’nde açılan davanın taraflarını, halen başka bir havacılık şirketinde pilot olarak görev yapan Turgut Emre Topçu ile Onur Air Taşımacılık AŞ oluşturdu.

Anılan dava, itirazın iptali ve iflas istemli…

Dava dosyasından edinilen bilgilere göre, Topçu geçen yıl şirkete yönelik icra takibi başlattı.

Şirket avukatları, bu takibe itiraz etti. Bu kez Topçu’nun avukatları, itirazın iptaline ve şirketin iflasına yönelik karar verilmesini istedi.

Dosyaya sunulan bilirkişi raporuna göre Pilot Turgut Emre Topçu 105 bin lira alacaklı görünüyor.

Şirket avukatları ise rapora itiraz etti.

Avukatlar, Topçu’nun, sözleşmeden kaynaklı tüm alacaklarını eksiksiz aldığını kaydetti.

Avukatlar, yeni rapor talebinde bulunurken, Topçu’nun avukatları 105 bin liralık alacak için mahkemenin “depo kararı”* vermesini ve bu kararın şirkete tebliğini istedi.

YÖNETİCİ: ÇÖZÜME YAKINIZ

Dava dosyasına ilişkin Hürriyet Gazetesi tarafından görüşleri alınan Onur Air’in üst düzey bir yöneticisi, dosyadan haberinin olmadığını, ancak yaşanan süreci işaret ederek “Böyle bir dava olabilir. Muhtemeldir. Ancak sorunun çözümü için yoğun bir çaba içindeyiz ve sonuca yakınız. 1.600 kadar çalışanımızın halen sigorta primleri ise ödeniyor. Çalışanlarımızın tüm alacaklarını toplu bir şekilde ödemeyi umuyoruz” dedi.

Bu arada, şirket çalışanları geçen yılki uçuş durdurma kararı sonrası eylem yapmış, ücretlerinin ödenmesi talebinde bulunmuştu.

İRAN DAVA AÇMIŞTI

Bundan tam 30 yıl önce kurulan Onur Air, bir ara ülkesi İran’da müebbet hapis cezası ile yargılanan Babek Zencani’ye satılmıştı.

Ancak bir süre sonra taraflar arasında anlaşmazlık çıkmış, satış işlemi iptal edilmişti.

İşlem iptal edilse de tartışmalı süreç şirkete önemli ölçüde olumsuz etkiye yol açtı. Şirket hisseleri yeniden, iş insanı Hamit Cankut Bagana’ya döndü.

Ancak bu kez İran Petrol Bakanlığı, Onur Air’in kendi paraları ile alındığını dolayısı ile şirketin kendilerine ait olduğu gerekçesiyle bir dizi dava açmıştı.


*DEPO KARARI NEDİR?

İflas takibi sürecinde ilgili Ticaret Mahkemesi tarafından borçluya borcunu ifası için verilen ek süredir. Bu karar ile mahkeme borçluya, borcu faiz giderleri ile birlikte ödemesini veya mahkemeye vermesine (depo etmesini) emreder. Aksi halde ilk oturumda iflasına karar verileceğini ihtar eder.

—O—

Kendisine karşı iflas takibi yapılan kimsenin borcunu ödeyerek iflastan kurtulması için tanınan en son olanaktır. Ticaret mahkemesinin borçlunun itiraz etmemiş olması durumunda veya itirazının kaldırılması durumunda, borçluya 7 gün içinde faiz ve icra giderleriyle borcunu ödeyebilmesine olanak tanıyan karar.

Eğer borçlu depo kararına uyarak gerekli parayı depo ederse iflastan kurtulur, aksi halde iflasına karar verilir.

Doğrudan doğruya iflasta depo kararı verilmeden iflasa kararı verilir.

(Hukuk Sözlüğü, Prof. Dr. Ejder Yılmaz, Yetkin Yayınları, 2005)