Rusları yurt dışı tatil planlarından vazgeçiren nedenler…

Moskova'da bulunan Saint Vasil Katedrali

Avrupa ağırlıklı yayın yapan haber kanalı Euronews, Rusların bu yılki tatil planlarına yönelik görüşlerini araştırdı. İşte detaylar…

Haber kanalı Euronews, sokak röportajıyla Rusların görüşlerini aldı. Haber kapsamında Rusların değişen yurt dışı tatil programları ve nedenleri mercek altına alındı.

Ruslar, artan uçak bileti, tatil fiyatları ve Rus karşıtlığı nedeniyle yurt dışı tatil planlarından vazgeçiyor.

Euronews’un haberine göre Andrey, ailece planladıklarını tatil programını değiştirenlerden biri.

Temmuz ayında eşi ve iki çocuğuyla Türkiye’nin Akdeniz kıyısında tatil yapmayı planlayan Andrey, Ukrayna’daki çatışmaların etkisinden kaçınmaya çalışarak Rusya’nın Karadeniz kıyısındaki Anapa’ya gitmeyi planlıyor.

OKUMA ÖNERİSİ: Ruslar bu yıl yurt dışı tatilinden vazgeçti

Euronews’un derlediği haberin detayları şu şekilde:

“Rusların en gözde tatil yerlerinden Türkiye için tur fiyatları Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesinin başladığı 24 Şubat’tan bu yana fırladı. Rusya’da düzenlenen Mastercard ve VISA kredi kartlarının yurt dışında kullanımı durduruldu. Batılı ülkelerin yaptırımları sıradan Rus halkının gündelik hayatını zorlaştırmaya başladı.

UÇUŞ SAYILARI AZALDI

Öte yandan Rus havayollarının kiralama sözleşmelerinin sona erdirilmesi ve birçok ülkenin hava sahasını Rus uçaklarına kapatması sebebiyle uçuş sayıları da azaldı.

BİR NUMARALI SORUN UÇAK BİLETİ

Andrey, bir numaralı sorunun uçak biletleri olduğunu söylüyor. 35 yaşındaki Moskovalı iletişim teknolojileri uzmanı “Şimdi Karadeniz’de yüzebilmek için hazırlık yapıyorum” açıklamasında bulunuyor.

Anapa, Rusların yaklaşık iki aydır bombaladığı Azak Denizi kıyısındaki Ukrayna’nın Mariupol kentinin yaklaşık 240 kilometre güneyinde.

Tedbir nedeniyle bölgeye uçuş yasağı uygulanıyor. Moskova’dan bu bölgeye trenle ulaşmak ise yaklaşık 24 saat sürüyor. Andrey konaklama dahil bu yolculuğun Türkiye’deki bir tatil için harcamaya hazır oldukları paranın yarısından fazlaya mal olacağını belirtiyor.

Ruslar için Avrupa’ya gitmek ise doğrudan uçuşların kaldırılması sebebiyle neredeyse imkansız…

Tabii buna vize sorunlarını da eklemek gerek.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Rus vatandaşlarına İngiltere’ye seyahat etmemeleri tavsiyesinde bulunarak vize almanın “neredeyse imkansız” olduğu belirtildi.

Tur operatörleri Maldivler, Sri Lanka, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi daha pahalı ve uzak yerlere doğrudan seyahat imkanı bulunduğunu kaydediyor, ancak mali gücü olmayan Ruslar ülke içindeki daha az egzotik yerlerde paket tatil arayışında.

Rusya’nın ilhak ettiği Kırım Ukrayna’daki çatışma bölgesine çok yakın.

TATİL İÇİN DÜŞÜNÜLEN DİĞER BÖLGELER

Karadeniz kıyısında Rusların desteğiyle tek taraflı bağımsızlık ilan eden Gürcistan’a bağlı Abhazya, Rusların müttefikleri Ermenistan, Azerbaycan, Belarus ve Orta Asya ülkeleri de seyahat için düşünülen diğer bölgeler.

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkan Yardımcısı Artur Muradyan şirketlerin gelirlerinin yüzde 30 ila 80’ini kaybettiğini vurguluyor.