Z kuşağı tatile gidemiyor

Son bir yıl içinde tatile gidemeyen vatandaş sayısı arttı. Yapılan araştırmalar vatandaşların yüzde 70’inin tatile çıkmak için bütçesinin yeterli olmadığını gösterirken Z kuşağının yüzde 89’u ise tatile gidemiyor.

Tüketici Birliği Federasyonu’nun “Yaşasın Tatil” isimli kamuoyu araştırmasına göre hayat pahalılığı nedeniyle geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşların yüzde 69.7’si, genç nüfusu ifade eden Z kuşağının da yüzde 89’u tatile gidemiyor.

Sözcü’den Taylan Büyükşahin’in haberine göre yapılan ankette “Ne sıklıkta tatilde gidersiniz” sorusuna araştırmaya katılanların yüzde 43.7’si son üç yıldır tatile gidemediğini, yüzde 37.6’sı yılda sadece bir kez tatile gittiğini, yüzde 15’i ise yılda 2-3 kez tatile gittiğini beyan etti.

Yaşasın Tatil isimli araştırmada, yaz tatiline gideceğini beyan edenlerin yüzde 52’si kendi bütçesiyle tatilini finanse edeceğini, yüzde 44’ü ise kredi kartına taksit ile tatile gideceğini belirtti.

Tatile gideceğini beyan edenlerin yüzde 18’i kendi yazlık evinde kalacağını söyledi. Öte yandan yüzde 16’sı yakınlarına ait yazlık evde kalacağını kaydetti.

Bu veriler ışığında tatile gideceğini beyan edenlerin yaklaşık üçte birinin ücretli konaklama yöntemlerini tercih etmediği görüldü.