Borsada en çok kaybettiren turizm oldu

Borsa İstanbul
Borsa İstanbul

Borsada en çok kaybettiren turizm oldu. Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi ilk yarı sonuçları incelendiğinde en çok kaybettiren yüzde 16.06 ile turizm endeksi oldu.

Sözcü Gazetesinden Mehtap Özcan Ertürk’ün haberine göre Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi son dönemde küresel pay piyasalarındaki sert düşüşe paralel kazançlarını kısmen geri verse de ilk yarıda yatırımcısına yüzde 29.48’lik getiri sağladı.

Sektör endeksleri bazında incelendiğinde en fazla kazandıran yüzde 116.77 ile ulaştırma endeksi olurken, ulaştırmayı, yüzde 60.06 ile elektrik ve yüzde 49.97 ile gayrimenkul yatırım ortaklığı izledi. En çok kaybettiren ise yüzde 16.06 ile turizm endeksi oldu.

İlk yarıda bankacılık endeksi yüzde 21.72 ve holding endeksi yüzde 40.22 yükseldi.

Borsada en çok kaybettiren turizm oldu
Borsada en çok kaybettiren turizm oldu

Rusya-Ukrayna savaşı, tedarik zincirindeki sıkıntılar…

  • İlk yarıda küresel bazda merkez bankalarının agresifleşen şahin politikaları, Rusya-Ukrayna savaşı, tedarik zincirindeki sıkıntılar ve emtia fiyatlarındaki yükselişle küresel pay piyasaları satış ağırlıklı bir seyir izledi.
  • BIST 100 endeksi ise yabancı yatırımcı çıkışına karşın yüksek enflasyon ortamında birikimlerini korumak isteyen yerli yatırımcının ilgisi ile ilk yarıda yüzde 29.48 yükseldi.
  • Ancak yıl boyunca TL bazında rekorlar kırarken, dolar bazında bakıldığında görülen ucuzluk dikkat çekici seviyelere geldi.
  • Bu altı ayda endeks dolar bazında yüzde 2.5 kayıpla 144.19 dolara geriledi. Endeksin dolar bazlı değeri 2021 yılı başında ise 198 dolar seviyesindeydi.