Ulaşım sorunları Rusların paket tur tercihlerini değiştirdi

Rusya'da Türkiye Tatili Fiyatlarında

Last Updated on 5 Ağustos 2022 by Turizm Günlüğü

Ulaşım sorunları Rusların paket tur tercihlerini değiştirdi. Yurt dışı uçak seferlerinin yaptırımlar nedeniyle neredeyse son bulmasıyla iç turizme yönelen Ruslar, herhangi bir kısıtlama olmamasına rağmen artan bilet fiyatları nedeniyle paket tur satın alma tercihlerini değiştirmeye başladı.

Rus haber ajansı RIA Novosti’ye konuşan uzmanlar, Rus turistlerin aldıkları turlarda uçak biletini dahil etmemeyi tercih ettiğini belirtirken, uçak yakıtı maliyetindeki yükselişle artan bilet fiyatları ve ülkenin güneyine uçuş kısıtlamaları nedeniyle tatil için ulaşımda kendi çözümünü üretmeye çalıştığını aktardı.

SADECE OTEL REZERVASYONU YAPIYORLAR

Uçak bileti hariç sadece otel rezervasyonlarının yer aldığı paket tur satışlarında artış yaşandığını bildiren tur operatörü Fun&Sun, özellikle havaalanlarının kapalı olduğu güney bölgelerinde otel rezervasyonlarında artış olduğunu belirtirken; “Şu anda otel odası rezervasyonları tek başına tüm satışların yüzde 62’sini oluşturmaktadır. Bir önceki yıla kıyasla Rusya genelinde rezervasyonlardaki genel artış yüzde 50’dir” ifadelerine yer verdi.

ÜÇ KAT ARTIŞ

Bir diğer tur operatörü Intourist de otel rezervasyonlarının artığını doğrularken, çevrimiçi rezervasyon platformu Booking com’un Rusya’dan ayrılmasıyla birlikte tur operatörleri ve doğrudan oteller üzerinden yapılan rezervasyonlarda 3 kat artış kaydedildiğini aktardı.

Tez Tour, RİA Novosti haber ajansına Booking.com’un Rusya pazarından ayrılmasının rezervasyon sayısı üzerinde etkili olduğunu bildirirken, şirketin bugün Rusya’da turistlere 12 binden fazla otel için oda rezervasyonu hizmeti sunmaya hazır olduğunu söyledi.

Şirket temsilcileri, yurt içi destinasyonlarda, ülke içinde kendi başına seyahat etmek isteyen birçok yerli turistin pazarda büyük bir paya sahip olduğunun altını çizerken, büyük bir turist kitlesinin uygun bir ulaşım şeklini kendileri tercih ederek paket anlaşmalardan ziyade ayrı konaklama rezervasyonu yapma olasılığının daha yüksek olduğunu ifade etti.

DEMİRYOLU VE KARAYOLU İLE TELAFİ EDİLİYOR

Gazetemru.com’un haberine göre; Rusya’ya bağlı Kırım Cumhuriyeti’nin Turizm Bakanı Vadim Volchenko, yaz ortasında demiryolu ve karayolu bağlantıları sayesinde Kırım’daki turist sayısının arttığını ve tatil sezonunun aktif bir şekilde devam ettiğini söyledi.

Volchenko, RIA Novosti’ye yaptığı açıklamada “Konaklama tesislerinin çoğunda doluluk oranı yüzde 80-90 oranında. Tüm ilçelerimizde olmasa da önemli turistik merkezlerimizde turist sayısının çok sağlıklı bir şekilde arttığını görebiliyoruz. Hava hizmetlerinin eksikliği, demiryolu ve özellikle de karayolu taşımacılığı ile telafi ediliyor” diye konuştu.