Ruslar İspanya’da Rekor Kırdı: Yüzde 50 Artış

Ruslar İspanya'da Rekor Kırdı

Last Updated on 17 Kasım 2023 by Turizm Günlüğü

Ruslar, İspanya’da rekor sayıda emlak satın aldı. Ruslar İspanya’da Rekor Kırdı

Türkiye’den ayrılan Rusya vatandaşlarının sayısında hızlı artışın rapor edildiği bir dönemde, bir başka “dış adres” haberi gündemde: Rusya vatandaşlarının İspanya’dan aldığı emlak sayısı 2023 yılının ilk altı ayında son 10 yılın rekorunu kırdı.

İspanya Kraliyet Noter Merkezi’nin açıkladığı verileri haberleştiren RBC Gazetesi; Rusların tarafından alınan emlak sayısının bu yıl yüzde 50.2 artarak 2 bin 137’ye yükseldiğini yazdı.

Rusların yanı sıra Ukrayna ve ABD vatandaşlarının aldığı emlak sayısı sırasıyla yüzde 41.6 ve yüzde 13.6 artış kaydetti. Bütün satışlar içinde Rusya vatandaşlarının gerçekleştirdiği işlemlerin oranı yüzde 3.2 olarak açıklandı. Ülkede en çok emlak alanlar ise yüzde 9.6’lık oranla İngilizler oldu.

Turkrus’un aktardığı habere göre; İspanya Kraliyet Noter Merkezi satılan toplam emlak sayısını ise 67 bin 980 olarak açıkladı.  Ruslar İspanya’da Rekor Kırdı

İspanya “altın vize” uygulamasına devam eden Avrupa ülkelerinden biri.

Ülkede 500 bin Euro’luk emlak alan yabancılara oturum izni veriliyor. Geçtiğimiz yıl programdan yararlanarak ülkeye yerleşen yabancıların sayısı 2 bin 462 oldu.