Avrupa’nın en iyi golf sahaları boş!

Last Updated on 12 Şubat 2017 by Yaşar Çelik

Antalya’nın Belek bölgesi Avrupa çapında kaliteli golf sahalarına sahip. Fakat turizmdeki düşüş golf seyahatlerini de etkiledi. 2015’te 465 bin olan oyun sayısı, geçen yıl yüzde 35 düşüşle 315 bine geriledi.

Turizmde 2016 yılında büyük düşüşlerin gerçekleştiği Antalya’da, deniz-kum-güneş ve kitle turizmine karşı oluşturulan alternatif turizm çeşitlerinden golf turizmi de önemli ölçüde kayıp yaşadı. Kış turizminin geliştirilmesi açısından en önemli turizm çeşitlerinden biri olan golf turizmi, sezon olarak 1 Eylül- 31 Mayıs tarihleri arasını kapsıyor. Böylece yaz döneminde çok yoğun geçerken kış döneminde boşalan otellerin, kış döneminde de açık olmasındaki en büyük etkenlerden birini oluşturuyor.

2016’DA YÜZDE 35, OCAK’TA YÜZDE 12 GERİLEDİ

Belek Turizm Yatırımcıları Birliği Genel Müdürü Bekir Akkaş, Belek bölgesinde 1994 yılından itibaren hizmete girmiş 10 kulüp, 15 de saha olduğunu belirterek şunları kaydetti: “2015’te bu sahalarda oynanan oyun sayısı 465 bindi. 2016’da ise 315 bine düştü. Yaklaşık yüzde 35 düşüş var. Bir kişi bir hafta gelse 4 oyun oynar. 315 bin oyun 4’e bölündüğünde 80 bine yakın kişi yapıyor. Bu 80 bine yakın kişi buraya ekstra turist olarak geliyor. Bu yıl yüzde 35’lik düşüşü durdurup tekrar yukarılara çekmeyi hedefliyoruz. Ancak şu anda 2017, geçen yılın ocak ayına baktığımızda çok iyi değil. Geride girdik. Ocak ayında geçen senenin Ocak ayına göre yaklaşık yüzde 12’lik geri gitme var. Ama biz ‘Durmak yok yola devam’ sloganıyla asılıyoruz. Arkadaşlarımızın hepsi bugün yurtdışında sokak sokak, kulüp kulüp, acente acente geziyor ve inanıyorum ki zaman içinde toparlayacağız.”

AVRUPA’NIN EN İYİ SAHALARI

Belek’in 2000’li yılların başında Dünya Golf Seyahat Acenteleri Birliği tarafından yeni golf bölgesinde dünya birincisi olduğunu hatırlatan Bekir Akkaş avantajları şöyle sıraladı: “Dünyanın hiçbir bölgesinde bu kadar yakın alanda saha sayısı yok. 15 sahamızın 7’si Avrupa’nın ilk 100’ü arasında. Altyapı çok iyi. Havaalanına yakınlık, ulaşım kolaylığı ve Antalya havalimanının kapasitesinin çok yeterli olması. Ayrıca tanrının lütfu hava. Şubatın ilk haftası günlük güneşlik bir hava, rutubet yok, duru, golfçü için muhteşem. Şu anda golf oynayanların geldikleri ülkelerde kış yoğun olarak devam ediyor.”

15 SAHADA 750 KİŞİ İSTİHDAM

Golf oynayanların ekstra para harcamayı seven kişiler olduğuna dikkat çeken Bekir Akkaş, “Yani tasarruftan ziyade yaşamdan keyif almayı düşünen insanlar ve normal turist harcamasından daha fazla alışveriş yapıyorlar. Ortalama 18 delikli bir golf sahasında en az 50 kişi çalışıyor. Bazen bu sayı mevsimine göre 70-75’e kadar çıkar. 50 kişi baz alındığında 15 sahada 750 kişi istihdam ediliyor” dedi.