Rusya’da “sahil vergisi” 1 Mart’ta başlıyor: Turist başında kaç ruble alınacak?

Rusya’da yakında uygulanmaya başlayacak “sahil vergisi” ile ilgili ayrıntılar belli oldu. Ülkenin sahil bölgelerini ziyaret eden turistlerden 1 Mart 2017 tarihinden itibaren özel bir vergi alınacak.

Başkan Putin’in geçen sene imzaladığı yasa gereği, Rusya’nın turizm bölgelerine dsetek vermek amacıyla özel “sahil vergisi” uygulanacak.

İlk etapta Stavropol, Kırım, Sevastopol, Altay ve Kuban’da beş yıllığına denenecek uygulamanın, daha sonra farklı bölgelerde de uygulanması planlanıyor.

“Sahil vergisi” uygulamasından elde edilecek gelirlerin bu bölgelerdeki altyapının geliştirilmesi için kullanılacağı belirtiliyor.

Moskovski Komsomolets gazetesinin haberine göre, Kuzey Kafkasya’dan sorumlu Bakan Olga Ruhullayeva, turistlerden alınacak verginin 100 ruble olarak belirleneceğini açıkladı.

Ancak pilot bölge olarak belirlenen illerin vergi miktarını kendilerinin de belirleyebilmesine karar verildi.

Belirtilen illerde 24 saatten fazla süre kalan Rusya vatandaşları ve yabancılar vergiyi ödemekle yükümlü olacak.

Önceki İçerikTurizmciler gelecekten umutlu!
Sonraki İçerikTürkiye’de rehber sayısı 15 bini geçti!
İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünü bitirdi. Sektörel dergilerde 15 yıl çalıştı. Turizm gazeteciliğine başladığı Turizmdebusabah.com’un kapanması sonrası Turizm Günlüğü gazetesini kurdu. Turizmgunlugu.com'un genel yayın yönetmeni olarak gazeteciliğe ve sektörel yayıncılığa devam eden Çelik, aynı zamanda 2021'in Mayıs ayında yayın hayatına giren Tourism Diary Dergisi'nin de Yayın Yönetmeni. Dünya Basın Federasyonu (World Press Federation) üyesi olan Çelik, tecrübesini İstanbul Medipol Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Öğretim Görevlisi olarak sürdürüyor.