Rus turist getiren uçak sefer sayılarında rekor artış!

Antalya Havalimanı

Last Updated on 18 Haziran 2018 by Turizm Günlüğü

Geçen yıl beklenmeyen artışların ardından birçok tur operatörü uçak temininde sorun yaşamıştı. Ancak bu kez tur operatörleri charter uçuşlarının yanında daha önceden yaptığı anlaşmalarla tarifeli uçuşlara yöneldi. Atlasglobal, garantili uçuş bakışıyla uçuş hatlarını Rusya’ya kaydırdı, Pegasus da Rusya’dan Dalaman’a üç yeni direkt uçuş noktası için izin aldı. Corendon Turizm Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Karaer, bu yıl, son yılların en başarılı sezonu olan 2015 yılı seviyelerinde bir turizm sezonu geçireceklerin öngördü.

Corendon Airlines Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Karaer

HAVAYOLU FİRMALARI GEÇEN YIL RUS AKININA HAZIRLIKSIZ YAKALANMIŞTI

Milliyet Gazetesinde yer alan haberde, geçen yıl temmuzda Türkiye’ye talebin patladığını, havayolu firmalarının bu duruma hazırlıksız yakalandığını ifade eden Karaer, “Tur operatörleri Türkiye’ye uçacak uçak bulmakta zorlandı. Fakat hem tur operatörleri hem de havayolu firmaları 2018 için önlemlerini aldılar” ifadesini kullandı.

Kendilerinin de grup bünyesindeki Corendon Airlines ile talep artışının sinyallerini erken aldıklarını belirten Karaer, bu nedenle de geçen yılın sonlarında Antalya’ya Avrupa’dan sunacakları direkt uçuş sayısını yüzde 50 arttırdıklarını, uçuş gerçekleştirdikleri meydan sayısını da 1’den 4’e çıkardıklarını söyledi.

Geçen yıl tespitlerine göre satışların beklenenin üzerinde gerçekleşmesinden dolayı talep ve arzın örtüştüğü bir yıl olduğunu ifade eden OTI Holding bölge direktörü Koray Çavdır, “Bu yıl, biz dahil pazardaki ana operatörlerin uçak planlaması konusunda yine bir sorunu görünmüyor. Yaz döneminde Rusya’dan çok sayıda Türk taşıyıcı tarafından tarifeli sefer düzenleniyor. Bunları THY, Onur Air, Pegasus, Atlas Global, Sunexpress ve Corendon olarak sayabiliriz” diye konuştu. Çavdır, bu yıl Rusya’dan turizm amaçlı yurtdışına tüm çıkışların içinde Türkiye’nin payı yüzde 50’ye yakın olduğunu vurguladı.

BİR SÜREDİR İFLAS DEDİKODULARI İLE ADI GÜNDEMDE OLAN ATLASGLOBAL’DE RUS PAZARINDAKİ İDDİASINI EK SEFERLERLE ARTIRIYOR

Bu yıl Türkiye 36 milyon yabancı turist beklediğini ve bu turistlerin çok önemli bir bölümünün de Rusya, BDT ülkeleri, İran ve Almanya’dan geleceğini ifade eden Atlas global Genel Müdür Yardımcısı Nevzat Arşan, “Bu çerçevede, öncelikli olarak, Türkiye turizm hedeflerine katkı sağlamak adına Antalya ve Dalaman bölgelerine yaptığımız uçuş sayısını artırıyoruz. Bununla birlikte geçtiğimiz yıl, BDT ülkelerinden uçuşumuz olan şehir sayısını 15’ten 20’ye, 80 olan haftalık sefer sayımızı ise 240’a çıkarıyoruz” dedi. Tur operatörlerinin de yaz sezonuna hazır olduğunu düşündüklerini kaydeden Arşan, birçok operatörün tarifeli havayollarından garanti koltuk satın alıp bunu tur paketi oluşturmak için kullandığını belirtti.

Pegasus Havayolları CEO’su Mehmet Nane de geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Rus turist sayısında artış olduğunu ifade ederek, “Bu artışlar tarifeli uçuşlara da aynı oranda yansıyor. Biz de yoğun artışı gözlemliyoruz. Bu artışın devam edeceğini düşünüyoruz” dedi.

Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Mehmet T. Nane

RUSYA PAZARINDAKİ OLUMLU SEYİR ARTARAK DEVAM EDİYOR

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, 2017’de Türkiye’ye gelen Rus turist sayısı 4 milyon 715 bin 438 kişi oldu. Rusya pazarındaki olumlu seyir 2018’de de devam ediyor. Nisan ayı sınır giriş istatistiklerine göre, 2018’in ilk dört aylık döneminde Rusya’dan gelen ziyaretçi sayısı Rusya pazarı açısından rekor yıl olan 2017’nin aynı dönemine göre yüzde 63.9 oranında artış göstererek 524 bine ulaştı. Rusya’dan İstanbul’a gelen ziyaretçi sayısı ise yüzde 72 artarak, 196 bin 474 kişiye yükseldi.