Ekrem İmamoğlu’dan Atatürk Havalimanı çıkışı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu

Last Updated on 17 Aralık 2019 by Turizm Günlüğü

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan bir çıkışta Atatürk Havalimanı için geldi. Ekrem İmamoğlu, Atatürk Havalimanı’nın kapatılması konusunun yeniden ele alınması gerektiğini belirterek; “bu tartışmanın, birilerinin canını sıkması veya üzmesi hiç umurumuzda değil” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), kentin ulaşım sorunlarını konuşmak üzere, “Sürdürülebilir Ulaşım Kongresi” düzenliyor.

İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen ve 2 gün sürecek olan kongrenin açılış konuşmasını İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu yaptı.

Konuşması kapsamında Ekrem İmamoğlu, Atatürk Havalimanı’na ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

“ATATÜRK HAVALİMANI’NI TARTIŞALIM”

Sözcü Gazetesi’nden Özlem Güvemli’nin haberine göre Ekrem İmamoğlu; “Atatürk Havalimanı’nın kapatılması konusunun, mutlaka yeniden ele alınması gerektiğinin, yeniden tartışılması ve altının çizilmesini istiyoruz. Bu tartışmanın, birilerinin canını sıkması veya üzmesi hiç umurumuzda değil” dedi.

İmamoğlu’nun, konuya ilişkin açıklamasında öne çıkan noktalar şöyle:

*Atatürk Havalimanı’nın kapatılması konusunun, mutlaka yeniden ele alınması gerektiğinin, yeniden tartışılması ve altının çizilmesini istiyoruz.

*Bu tartışmanın, birilerinin canını sıkması veya üzmesi hiç umurumuzda değil. 16 milyon insan adına, bizim bu konuda tartışmak ve konuşmak, herkesin fikrini alabilmek en doğal hakkımız ve bunu sonuna kadar alırız.

*Neyi, niçin kapatıyoruz? Yarınlarda bunun negatif ve pozitif etkisi neyi getirecek, neyi götürecek? Ya bu şehir, bu ülke hepimizin.

*Bir insanın ömrü belli. Yani Allah herkese güzel bir ömür versin ama bizim görev sürelerimiz gelip, geçiyor. Kimi 5, kimi 10, kimi de 20 yıl. Ama bitiyor.

*Sonrasında biz, bu ülkeye neyi emanet edeceğiz. Tarihte birçok insan, yaptıklarıyla yargılanırlar, yaptıklarıyla övünürler, minnet duyulurlar.

*Ben diyorum ki; bugün bize iletişim kolaylık sağlıyor. Aynı zamanda iletişim, aynı zamanda toplumun hızlı ve seri bir şekilde buluşabilme imkanı tanıyor.

*Bu şehirde, Atatürk Havalimanı’nı tartışmak zorundayız. Ben, İBB Başkanı’yım. Ben, hiçbir İstanbullu’yu böyle bir sürprizle karşılaştırmak istemiyorum.

*İstanbul’da herkesin bilgi almak hakkı var. 4-5 yaşındaki çocuğa bile, kızlarımıza, oğullarımıza bile hepimiz eve gittiğinde hesap veriyoruz.

*Dolayısıyla böyle bir dönemde böyle bir çağda tartışabilmeliyiz.

*Örneğin Atatürk Havalimanı kapatılmalı mı, açık mı olmalı? Ekonomik verileri ne? Bir bilim insanı arkadaşımız bu konuda bize bilgi aktaracak.

*Biz, bütün bu konuları bütün değerlerimizi tartışmaya açmayı kendimize vazife biliyoruz.

“ATATÜRK HAVALİMANI NEDEN KULLANILMIYOR?”

İmamoğlu’nun ardından kürsüye çıkan Prof. Dr. Haluk Gerçek, Atatürk Havalimanı’nı hakkında bilimsel verilerle ortaya koydu.

Gerçek, söyle konuştu:

*Çalışan bir havalimanının kapatılmasından kaynaklı ekonomik kayıplar var. Servis ve bakım hizmetlerinin kapatılması nedeniyle ortaya çıkacak kayıplar var.

*Atatürk Havalimanı’nın çevresindeki otel ve ticari kullanımların ekonomik kayıpları var. Olası deprem sonrası lojistik destek sağlanması açısından Atatürk Havalimanı’nın çok önemli konumda olduğunu biliyoruz. 3 havalimanının entegre olarak çalıştırılmasının getireceği faydalar var.

*3 havalimanının raylı sistemle birbirine bağlanması mümkün. Tekrar sormak lazım: Atatürk Havalimanı neden kullanılmıyor? Bunu tartışmaya açmalıyız. Kentin bütün paydaşlarının katılımı ile kente ilişkin kararların alınması lazım.

*Avrupa’daki kentlere baktığınızda 6 yıl sürüyor tartışmalar. Biz koskoca çalışan bir havalimanını bir anda kapattık kimseye sormadan danışmadan. Böyle bir şeyin İstanbul gibi bir metropolde olması üzücü.