11 milyon turist ağırladı… Turizm yatırımlarını 10 kat arttırdı

Mısır Merkez Bankası’ndan ülke turizmine 50 milyar Mısır lirası bedelinde destek ödeneği…

Mısır’da yayınlanan Al-Masry al Youm Gazetesi, Mısır Merkez Bankası’nın önümüzdeki yılın sonuna kadar ülkedeki turizm sektörünü desteklemek için 50 milyar Mısır lirası (3 milyar dolardan fazla) ön gördüğünü yazdı.

Mısır Merkez Bankası, 2020’nin sonuna kadar ülkedeki turizm sektörünün desteklemesi için 50 milyar Mısır Lirası’nın öngörüldüğünü duyurdu.

10 KAT ARTTI

Söz konusu meblağın daha önce aynı amaçla ayrılan 5 milyar liralık tutarın 10 kat fazlası olduğu belirtilen haberde, paraların otellerin modernizasyonu ve geliştirilmesi, ayrıca ülkede uzun yıllardır devam eden ekonomik krizden mağdur olan turizm sektörünün temsilcilerine destek amacıyla kullanılacağı ifade edildi.

DÖVİZ GELİRİNİN %14’ÜNÜ TURİZM SAĞLIYOR

Sputnik’in Mısır basınından aktardığı habere göre; turizm, Mısır’ın hazinesine döviz geliri sağlayan başlıca kaynaklardan biri.

Mısır Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre ülke yönetiminin değiştiği 2011’e ve Rus uçağının Sina Yarımadası’nda düştüğü Ekim 2015’e kadar turizm sektörünün ülkenin gayrisafi yurtiçi hasılasındaki (GSYİH) payı yüzde 11.3 idi ve hazinenin döviz gelirlerinin yüzde 14’ünü sağlıyordu.

MISIR’A EN ÇOK TURİST GÖNDEREN ÜLKELER

O dönemde Mısır’a en çok turistin geldiği ülke Rusya iken onu sırasıyla İngiltere, Almanya, İtalya ve Fransa izliyordu.

11 MİLYON TURİST

Son birkaç yılda Mısır’daki turizm sektörü kısmen kriz öncesindeki göstergeleri yeniden yakalamayı başardı. Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre geçen yıl Mısır’ı 11 milyonu aşkın turist ziyaret etti.

Ülkenin bu yıl sonu itibarıyla elde ettiği turizm gelirlerinin kriz öncesi rakamlarının üzerinde olabileceği düşünülüyor.