“2020 yılı Türkiye turizminin nadas yılı olacak”

Dünya Gazetesi’nin köşe yazarlarından H. Bader Arslan bugünkü köşe yazısında Türkiye turizm sektörünün bu yılki performansına ilişkin öngörülerde bulundu.

Dünya Gazetesi’nin köşe yazarlarından H. Bader Arslan, 2020 yılını “Türkiye turizminin nadas yılı” olarak nitelendiren Dünya Gazetesi’nin köşe yazarı H. Bader Arslan; “bu yıl dış turizmin boşluğunun iç turizm ile ikame edilmeye çalışılacağını ve gelecek yıl için yurtdışı PR çalışmalarına ağırlık verileceğini” belirtti.

2020 yılı için Türkiye turizmine yönelik öngörülerde bulunan H. Bader Arslan’ın köşe yazısında öne çıkan satırlar şu şekilde:

“2020 genelinde turizm sektörünün performansını belirleyecek kritik aylar Haziran-Eylül dönemi. Çünkü ülkeye gelen ziyaretçilerin yarıdan fazlası bu dört ayda geliyor.

Yaz döneminde dış turizmin nasıl seyredeceğini şu iki soruya verilecek cevap belirleyecek.

1-Türkiye yabancı turist almaya ne zaman başlayacak?

2-Yurt dışından turist gelecek mi?

Salgının etkileri dibe vursa dahi, insanların seyahat konusunda bir süre daha çekingen kalmaları kaçınılmaz. O yüzden uçuş yasakları kaldırılsa dahi, tatil amacıyla seyahat edeceklerin sayısı önümüzdeki aylarda zayıf kalacak. Görünen o ki; biz kapıları açsak, uçuş yasaklarını kaldırsak bile turizme yaz, bu yaz gelmeyecek. 2020 sektör için bir tür nadas yılı olacak.

Dış turizmin boşluğu iç turizm ile ikame edilmeye çalışılacak ve gelecek yıl için yurtdışı PR çalışmalarına ağırlık verilecek.

—O—

Dünya Gazetesi’nin köşe yazarlarından H. Bader Arslan’ın “Turizme yaz, bu yaz gelemeyecek” başlıklı yazısının tamamını okumak için tıklayınız.