Ersin Tatar’dan Rusya direkt uçuşları hakkında açıklama

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar'dan Rusya
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar

Last Updated on 23 Eylül 2022 by Turizm Günlüğü

Ersin Tatar’dan Rusya direkt uçuşları hakkında açıklama… Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Tatar: Rusya’dan direkt uçuşla Ercan Havalimanı’na turist gelsin isteriz

Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak biz bu işin olabilmesi için gereken her şeyi hukuki temelde yapmaya hazırız” ifadelerini kullandı.

Milliyet Gazetesi’nin “Rusya’dan Kuzey Kıbrıs’a doğrudan uçuşların başlayacağı, ilk uçuşun da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla yeni Ercan Havalimanı’nın 15 Kasım’daki açılışına yetiştirilmeye çalışıldığı’ iddiası son günlerde gündemde yer aldı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Rusya’dan Kuzey Kıbrıs’a direkt uçuşlar konusunda, “Rusya’dan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne direkt uçuşlar başlarsa bundan tabii ki memnuniyet duyarız” dedi.

“BİZ RUSYA’DAN DİREKT UÇUŞLA ERCAN HAVALİMANI’NA TURİST GELSİN İSTERİZ”

Sputnik’ten Turan Salcı, bu konuyu Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a sordu. “Bunun gerçekleşmesinden memnun olurum” diyen Tatar, şunları kaydetti:

“Kuzey Kıbrıs gerçekten önemli bir turizm destinasyonu olarak ortaya çıkıyor. Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan 15 bin Rus var. Rus turistler özellikle Antalya’da yoğun olarak tatil yapıyorlar. Antalya’ya gelen Rus turistler Kıbrıs’a da gelebilir. Ancak belirtmek isterim ki bu bir ticari faaliyettir. Bunu siyasetle örtüştürmemek gerekiyor. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da belirttiği gibi Kıbrıs Türklerine tam bir zulüm var. Bu çağda Kuzey Kıbrıs gelişmesin, kalkınmasın, Kıbrıs Türk halkı diz çöksün diye her türlü baskıya devam ediyorlar. Bu çağ dışıdır. Biz Rusya’dan direkt uçuşla Ercan Havalimanı’na turist gelsin isteriz. Bu neticede ticari bir iş ve insanların özgür iradesine bağlı olarak yapacakları bir seyahattir. Bundan daha doğal ne olabilir. Ticari amaçlı bir olay da yok. Dolayısıyla bu olayın bu kadar abartılarak siyasete çekilmesini anlamıyorum. Bu haberin çıkması üzerine Güney Kıbrıs’taki Rus Büyükelçi, uyarılmak için çağırılıyor. Güney Kıbrıs Dışişleri Bakanı hemen devreye girerek Rusya ile temas kuruyor. Rum lider Anastasiadis New York’ta Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşecekti o iptal oldu. AB, böyle bir dönemde Lavrov ile görüşmek istediği için Anastasiadis’i uyardı. Bütün bunlar Kuzey Kıbrıs’a direkt uçuş olacakmış diye yapılıyor. Buna engel olmaya çalışmak gerçekten çağ dışıdır.”

“BU CESARETİ GÖSTERENLERE BAŞARILAR DİLİYORUM”

Tatar, “Eğer direkt uçuş olmazsa Antalya’dan aktarmalı olarak yapacağız. Şirketler bu turizmi gerçekleştirmek için çabalıyor. Sivil havacılığa başvurular var. Rusya’dan Kuzey Kıbrıs’a direkt uçuş talebi bize gelirse olumlu olarak cevap veririz. Çünkü turizm ve kültür için Rusya ile her türlü dayanışma içinde olmak istiyoruz. Dolayısıyla bunun için girişim yapan iş insanlarına gerek Rusya’da gerek Türkiye’de gerek Kuzey Kıbrıs’ta bu köprünün oluşmasında emeği geçenlere ve bu cesareti gösterenlere başarılar diliyorum. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak biz bu işin olabilmesi için gereken her şeyi hukuki temelde yapmaya hazırız” diye de ekledi.        Ersin Tatar’dan Rusya direkt uçuşları

Tatar, ayrıca, Rus yetkililerle görüşüp görüşmeyeceği sorusuna “şu anda bir görüşme takvimi yok” cevabını verdi.