Arşiv tutkunları için bir Selçuk Alagöz klasiği…

Altın Plak ödüllü müzik sanatçısı Selçuk Alagöz

Last Updated on 31 Ağustos 2019 by Turizm Günlüğü

Türkiye müzik tarihinin unutulmaz değerlerine ses vermeyi sürdüren Gloss Müzik, bu kez de Selçuk Alagöz arviş kayıtlarını müzikseverlerle buluşturuyor; 1960’lı ve 1970’li yıllara da yeniden ışık tutuyor.

Üç Altın Plak sahibi Selçuk Alagöz, Malabadi Köprüsü, Deliyim Seviyorum gibi özgün bestelerinin yanı sıra Rana Alagöz ile birlikte yorumladıkları eserlerle de Türkiye müzik tarihinin unutulmazları arasında sağlam bir yere sahip.

Müzik kariyerini sayısız ödülle taçlandıran, orkestrası ile yurt dışında ve Türkiye’de konserler veren sanatçı, farklı dillerde söylediği şarkılarla da hafızalarda yer alıyor.

73 ülkenin otantik şarkılarından oluşan repertuarı ile Guiness rekorlar kitabına aday olan Selçuk Alagöz ve Orkestrası’nın, 1960’lı ve 1970’li yıllarda yayınlanan plaklarından alınan kayıtlar, 50 yıllık karanlığın ardından arşiv tutkunlarının beğenisine dijital olarak sunuluyor.

Türkiye müzik tarihinin unutulmayan eserleri, Bolu Beyi, Bağbozumu, Mutluyum Artık, Barışalım Mı, Demirciler, Dosta Giderim, Edremit Van’a Bakar, Geçti Yolun Yarısı, Pınara Varmadın Mı?, Ringo, Saklan Saklanabilirsen, Sevdi Zannet, İbibikler, Şu Silleden Gece Geçtim’in yer aldığı “Dünden Bugüne -2” albümü Coşkun Müzik’in katkılarıyla, Gloss Müzik etiketiyle tüm dijital ve mobil platformlarda.

Selçuk Alagöz kimdir?

5 Ağustos 1944’te, İstanbul’da doğan Selçuk Alagöz, 1964 yılında Erol Büyükburç Orkestrasında profesyonel müziğe başladı. 1965’te Hürriyet gazetesinin düzenlediği “Altın Mikrofon” yarışmasına,”Kemerin Naftaları” isimli şarkısıyla katıldı. İlk üçe giremese de 10 finalist içinde yer aldığından Hürriyet Gazetesi tarafından ilk 45’lik plağı çıkartıldı. 1966 yılında aynı yarışmada şansını bir kez daha denedi ve “Bahçelere Geldi Bahar” isimli şarkısı ile üçüncü oldu. 1967 yılında Selçuk Alagöz Orkestrasını kurdu ve aynı yıl Altın Mikrofon yarışmasına aralarında Cahit Berkay, Engin Yörükoğlu’nun da bulunduğu bir orkestra ile katıldı. 14 kez Anadolu turnesine çıkan Alagöz kardeşler, devlet görevlisi olarak Londra, Ürdün ve Tayvan’da ülkeyi temsil etti. Alagözler, “Her Şey Bitmiştir Artık”, “Edremit Van’a Bakar”, “Deliyim Seviyorum”, “Malabadi Köprüsü” şarkıları ile Altın Plak ödülleri kazandı.