Turizm tesisleri için coronavirus önerisi

Silkar Turizm Yatırım ve İşletmeleri Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Gülin Silahtaroğlu, coronavirus salgınının ekonomiye etkilerini azaltmak için yapılması gerekenler tartışmasına yeni öneriler getirdi.

Silkar Turizm Yatırım ve İşletmeleri Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Gülin Silahtaroğlu, Dünya Gazetesi için kaleme aldığı yazıyla corona virüs salgının zararlarını en aza indirebilmek adına yapılması gerekenleri kaleme aldı.

Silahtaroğlu; “Türkiye’de konaklama tesislerinin, bu sıkıntıyı atlatana kadar sosyal destek yaratmak için farklı amaçlar, farklı modeller için kullanılmasının düşünülmesi” gerektiğini belirtti.

Silkar Turizm Yatırım ve İşletmeleri Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Gülin Silahtaroğlu’nun kaleme aldığı öneri ve konuya ilişkin görüşleri şu şekilde:

—o—

Tesislerimizi neden farklı turizm modelleri yaratarak çalıştırmayalım?

“2020 yılında dünya genelinde direkt olarak 1.7 trilyon dolar gelir beklenen ve 50 milyona yakın kişinin de iş sahibi olacağı tahmin edilen sektörün hem Dünya Turizm Örgütü’ne hem de ekonomi dergisi Forbes’a göre şimdiye kadar en fazla turizm zararının yaşandığı 2003’deki SARS salgınından çok daha fazla olacağı, hatta şu anda gelir ve iş kaybının tahmin edilemez olduğu yönünde. Bu zararın ise turizmin etkileşim içinde olduğu 50’nin üstündeki diğer sektörleri de eklersek olası kaybın çok ciddi boyutlara ulaşması kaçılmaz olacak.

VİRÜS 2 – 3 AY SÜRERSE TURİZM İKİNCİ YARI CANLANACAK

Uluslararası danışmanlık firması Kearney’in yaptığı senaryolara göre virüs en iyi ihtimal 2-3 ay sürerse turizm 2. yarı canlanacak. Dünya Turizm Seyahat Konseyi’nin (WTTC) bu iyimser durumdaki öngörüsü ise %30’lara varan kayıp olacağı yönünde.

TURİZM İÇİN İKİNCİ VE ÜÇÜNCÜ SENARYO

Kearney’in ikinci senaryosu ise virüsün 4-3 ay sonra toparlanacağı, bu durumda turizm sadece son çeyrekte bir hareket yaşayacak ki bu da 2019’a göre %70 – 80 azalması demektir.

Son senaryo ise etkisinin 9 ay süreceği düşünülüyor. Bu ise 2020’de turizmin olmayacağı gibi 2021’e de etkisinin sarkması demektir.

Ülkemizin doğu ve batısında çalışan bütün tur operatörlerinin operasyonlarını teker teker Nisan sonuna kadar durdurmaları sonucunda, bizler de otellerimizi teker teker kapattık. Sektör çalışanlarına ücretli ve/ veya ücretsiz izin verdik ya da işten çıkardık.

NE ZAMANA KADAR SÜRECEK?

Peki ne zaman kadar? Pozitif düşünelim ve şöyle iyimser bir tablo çizelim.

Bizim ya da dünyanın bu illet ile savaşı bugünden sonra iyileşme sürecine gireceğini düşünsek ve gerçekten tur operatörlerinin mayıs başı yeniden operasyona başlayacaklarını düşünsek dahi, tüketicinin yeniden güven duyarak, tekrar rezervasyon yapması ve talebin ivme kazanması ile işlerimizin rayına oturması en iyimser tahminle haziran- temmuz ayını bulacaktır. Zaten Rusya Seyahat Acenteler Birliği (ATOR) seyahatlerin en erken Temmuz ya da eylül, ekim aylarında başlayabileceğini öngörüyor. Almanya ise eylülden evvel seyahati öngörmüyor.

Dünya Sağlık Örgütü ise coronanın etkilerinin kısa sürede geçmeyeceği hatta 2021 sonbaharına kadar sarkacağı yönünde görüş bildiriyor.

Tüm bu senaryolar ışığı altında Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi virüsün turizm ve seyahat sektörüne global çapta 2,1 trilyon dolar gelir kaybına ve 75 milyon insanın işsiz kalabileceğini ön görüyor. Ve virüsün etkilerinin tün dünyada domino etkisi ile artacağı ya da azalacağı için sektörün toplu halde “dayanışma” içinde olması gerektiğinin altını çiziyor.

WTTC’NİN DAYANIŞMA ÖNERİSİ

WTTC’nin dayanışma önerisine uyarak, bazı ülkeler turizm sektörünün elindeki yatak ve eleman kaynaklarını bu krizle mücadele amacıyla kamu kuruluşları ile iş birliğine başladı. Şimdiye kadar yaşamadığımız kadar büyük olan bu global sorundan ancak birlikte mücadele ederek, daha kısa sürede ve daha az zararla kurtulabileceğimiz çok açıktır.

İSPANYA

Örnek verecek olursak; 1,5 milyon yatağa sahip olan İspanya’da kamu yönetimi, kapatılmış otellerin hastane olarak kullanılması için açılmasını istedi.

ABD

New York eyaletinde de oteller hastane olarak kullanılmaya başladı.

YUNANİSTAN

Yunanistan’da ise karara göre bazı oteller ve tesisler silahlı kuvvetlere, güvenlik güçlerine, tıp, hemşirelik veya sağlık personeline, eğitim personeline, AB yetkililerine, etkilenen bireylere, sığınmacılara veya mültecilere barınma sağlamak için açık kalabilecek.

AVUSTURYA

Avusturya Viyana’da bazı oteller doktorların ve sağlık görevlilerinin daha seri ve güvenlikli çalışabilmeleri için konaklama merkezi olarak tahsis edilecek.

Dünyada ve ülkemizde de bu örnekler her geçen gün artıyor.

Bizde de İstanbul’da, Ankara’da, Ege ve Anadolu’da bazı meslektaşlarımız otellerini sağlıkçıların misafir edilmeleri amacıyla açarak, Bakanlığın kullanımına izin verdiler. Ancak bu örnekler şimdilik meslektaşlarımızın kendi inisiyatifleri ile hayata geçirilen çok güzel ve az sayıdadır.

ZEYNEP GÜLİN SİLAHTAROĞLU’DAN ÖNERİ

Tesislerimizi bu sıkıntıyı atlatana kadar sosyal destek yaratmak için farklı amaçlar, farklı modeller için kullanmayı düşünmeliyiz.

Gerçek olan şu ki biz sektör temsilcileri olarak bir şekilde elimizi taşın altına hemen şimdi koymazsak, bu iş hepimiz için yıllar boyunca içinden çıkamayacağımız bir yıkım haline gelebilir. Zaten WTTC turizmdeki düşüşün 3 ila 5 senede toparlanabileceğini ön görüyor.”

—o—

Zeynep Gülin Silahtaroğlu‘nun Dünya Gazetesi’nde yer alan değerlendirme yazısının tamamını okumak için tıklayınız.