Konyaaltı Sahili’nin son hali şaşırttı!

Antalya Konyaaltı Plajı

Turizmin başkenti Antalya’nın dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili, görenleri şaşkına çevirdi. Erozyon nedeniyle 60 yılda 35 metre gerileyen sahilde bir havlu serecek kadar yer kaldı.

Hürriyet’te yer alan habere göre Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nihat Dipova, söz konusu erozyonu yerinde inceleyerek bir makale hazırladı.

Konyaaltı Sahili 60 yılda 35 metre geriledi! Bir havlu serecek kadar yer kaldı. Foto: T24

Uydu görüntüleriyle yapılan araştırmalar sonucunda kıyı bandının 1960’lı yıllardaki halinden 35 metre kadar gerilediğini tespit eden Prof. Dr. Dipova, gerilemenin 3 nedenini şöyle açıkladı:

  • “Erozyon en net şekilde balıkçı barınağı tarafındaki kamu kurumlarına ait dinlenme tesislerinin sahil kısmında görülüyor.
  • Düşeyde ciddi oranda plaj malzemesi kaybı var. Limanın mendireği, sahile gelecek kumu, çakılı tutuyor.
  • Antalya’da kum çakıl ocakları işletildi ve malzeme taşınmadı sahile.
  • Boğaçayı projesinin ardından kum ve çakıllar denize ulaşmıyor. Çay ağzı genişletildiği için suyun akım hızı yavaşladı o yüzden gelemiyor.
  • Şu anda burada bir havlu serecek kadar yer kaldı.”

Limanın bir zaruri ihtiyaç olduğunu, bu sebebi ortaya çıkardığı için ‘yapılmamalıydı’ düşüncesinin doğru olmadığını belirten Prof. Dr. Dipova, “Mühendislikte bir şeyler yapılırken bazen bir şeylerin bozulması göze alınabilir” diyerek çözümün nasıl olacağını da şöyle aktardı:

“Bu bir sorundu ve çözüm önerileri elbette var. Boğaçayı’nın kuzeyinde ve Sarısu Kadınlar Plajı’nın olduğu yerde biriken taş, kum ve çakıl taşıma yoluyla getirilip buraya serilebilir. Ancak bu çözüm sürekli olmayacağı için bir süre sonra yeniden eski görüntüsüne dönecek.”

İşte Konyaaltı Sahili’nde uygulanacak ‘yeni normal’ kurallar