Restoranlarda ramazan endişesi

Pandemi sürecinde ekonomik sorunların giderilmesi için kanun teklifinde sunulan yeni ekonomik destekler yiyecek ve içecek hizmeti sektöründe beklenen etkiyi yaratmadı.

Amerikanınsesi.com’da Hilmi Hacaloğlu’nun haberine göre yeni ekonomik destekler ne bar ve restoran çalışanlarını ne de sahiplerini memnun etti.

Söz konusu kanun teklifi yüzde 20 olan kurumlar vergisi oranını 2021’de yüzde 25; 2022’de ise yüzde 23 oranında uygulanmasını öngörürken, bu işyerlerinde çalışanların Nisan ve Mayıs aylarına ilişkin sosyal güvenlik primlerinin İşsizlik Fonu’ndan karşılanması ve Nisan ve Mayıs aylarında aylıksız izne ayrılanlara 1500 lira ödeme yapılması yer alıyor.

Destekler ihtiyaçları karşılamaktan çok uzak

Hilmi Hacaloğlu’na konuşan 35 yıldır garsonluk yapan Cumhur Teyim, 1500 liralık desteğin çalışanların ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak olduğunu söylerken, Bir başka garson Adem Mert ise Kısa Çalışma Ödeneği’nin kalkmasının hizmet sektörünü derinden sarsacağı görüşünde bulunuyor.

KÇÖ 3 ay daha uzatılmalı

Bugüne kadar toplam 3.8 milyon işçinin yararlandığı kısa çalışma ödeneği (KÇÖ) için 28 milyar TL’lik ödeme yapılan İşsizlik Sigortası Fonu’nun uygulamanın devam etmesine imkan tanıdığını belirten sektör temsilcileri ise aksi durumda uygulamadan en son yararlanan 1.3 milyon kişinin işsiz kalacağına vurgu yapıyor.

98 milyar lira kaynak var

Ramazan ayı gelmeden işçilerin kara kara düşünmeye başladığını söyleyen CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak ise “1 milyon 300 bin emekçimizin çoğu ücretsiz izinli olarak, günde 47 liraya talim edecek” dedi.

İşsizlik Sigortası Fonu’nda 98 milyar lira kaynak olduğunu vurgulayan Öztrak, “Bu para kimin parası? İşçinin parası. İşçilerimizin kendi parasını işçiden saklayan bir hükümet var. Yandaşa gelince para çok, millete gelince yok” diye konuştu.