Pandemi sonrası ‘yaşlı turizmi’nde patlama olacak!

Koronavirüs salgını sonrasında yaşlı turizmine talebin artacağını vurgulayan TOBB Sağlık Hizmetleri Meclis Başkan Yardımcısı Hüseyin Kahveci’den önemli uyarı geldi.

pandemiden hemen sonra ortaya çıkacak yaşlı ve sağlık turizmi için turizm sektörüne uyarıda bulunan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Sağlık Hizmetleri Meclis Başkan Yardımcısı Hüseyin Kahveci, “Türkiye yaşlı Avrupalılara sağlık ve bakım hizmetleri sunma becerisini gösterecek kapasitede. Şimdiden agresif reklam ve yatırımlarla sağlık ve yatılı bakım hizmetleri, kültür ve spa turizmini öne çıkaran planlamalar yapılmalı” dedi.

Sözcü gazetesinden Latif Sansür’ün haberine göre Kahveci, “Nitelikli personel sayısının yetersizliği nedeniyle Avrupa yaşlılarını daha aktif ve mutlu bir yaşam sürmeleri için başka ülkelere göndermeye başlayacak. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2050’de dünyada yaşlı nüfusun 2 milyara ulaşacağı ifade ediliyor. Dünyadaki yaşlanmanın getireceği ekonomik yük ülkeler arası turizm çeşitliliğini ortaya çıkaracak. Bu durum yaşlı bakım, termal, medikal ve hatta hemşirelik hizmetini oluşturacak büyük bir pazara olarak görülüyor” diyerek Türkiye’nin bu hareketliliğe talip olması gerektiğini kaydetti.