IATA Başkanı’nından 2022 havacılık sektörü değerlendirmesi

Mehmet T. Nane
IATA Başkanı ve Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet T. Nane

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin (IATA) başına geçen ilk Türk olan Mehmet T. Nane, Türkiye’de ve dünyada sektörün son durumuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Milliyet Gazetesinden Hanife Baş’a konuşan IATA Başkanı ve aynı zamanda Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkan Vekili olan Mehmet Nane, “Henüz pandeminin yaralarını tümüyle sarabilmiş değiliz ama ilk beklentilerden daha hızlı bir toparlanma süreci geçiriyoruz. Kendi coğrafyamızda ise sektörümüz bu ortama planlama ve hesaplamalarını yapmış olarak daha hazırlıklı girdi” dedi.

Hanife Baş’ın sorularını yanıtlayan Nane’nin 2022 yılı için değerlendirmeleri şu şekilde:

“2019 rakamlarına yaklaşacağız”

“Bu yıl yolcu sayıları ve operasyonel performansta belirgin bir ilerleme kaydedilecek ancak bu toparlanma tüm kıtalarda eşit olmayacak. Türkiye’nin global ortalamalardan olumlu ayrışacağını ve daha kuvvetli bir performans göstereceğini düşünüyoruz. Aynı şekilde Pegasus Hava Yolları olarak da bu yıl 2019’a yaklaşacak operasyonel rakamlar üretmeyi bekliyoruz, ancak özellikle yakıtta belirgin maliyet artışlarıyla karşı karşıya olduğumuz unutulmamalı. Asıl 2019’u yakalayıp geçeceğimiz yıl 2023 olacak.

“Beklentilerden daha hızlı bir toparlanma süreci geçiriyoruz”

İki yılı aşkın süredir hayatlarımızı etkileyen Kovid-19 pandemisinin olumsuz etkilerinin sönmekte olduğunu gözlemliyoruz. 2021’de global olarak toplam hava yolcusu sayısının 2019’un yüzde 50’sine yaklaştığı hesaplanıyordu, 2022’nin ilk 5 ayı itibarıyla bu oran yüzde 65-70 seviyelerinde tahmin ediliyor. Türkiye’de ise 2019’a göre toplam hava yolcusu sayısı 2021’de yüzde 60 seviyesindeydi, 2022’nin Mayıs ayı itibarıyla da yüzde 80’e yaklaştı. Elbette henüz pandeminin yaralarını tümüyle sarabilmiş değiliz ama ilk beklentilerden daha hızlı bir toparlanma süreci geçiriyoruz.

“Yaz dönemi için güçlerimizi birleştirdik”

2022’nin ilk çeyreğindeki olumsuz gelişmelere ve zorlu faaliyet ortamına rağmen, global anlamda talebin beklentileri aşan bir hızda toparlanma gösterdiğine şahit olduk. Her bölge veya ülkedeki havacılık sektörü paydaşlarının talepteki bu ivmeyi aynı ölçüde hazırlıklı karşılayabildiklerini söylemek mümkün. Bazı bölgelerde hava yollarının kapasite ve işgücü planlamalarında sorun yaşadığını görüyoruz. Kendi coğrafyamızda ise sektörümüz bu ortama planlama ve hesaplamalarını yapmış olarak daha hazırlıklı girdi. Bu hazırlığı sektördeki tüm paydaşlarca uyum içerisinde yapabilmek çok önemli, yoksa hedeflenen başarıya ulaşmak mümkün değil. Hepimiz yaz sezonunda beklenen yüksek yolcu trafiğini en az sorunla ağırlayabilmek için güçlerimizi birleştirmiş durumdayız. Bu sayede sorunsuz bir yaz geçireceğiz.”