İzmir Çeşme Pırlanta Plajı ihaleye çıktı!

Last Updated on 23 Nisan 2017 by Yaşar Çelik

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, “İzmir Çeşme Pırlanta Plajı” için üç ayrı ihaleye çıktı. Plajın toplam üç noktasında günübirlik tesisler yapılarak, 3 yıl süreyle işletilmesi için ihale ilanına çıkan Bakanlığa, Çeşme Belediyesi’nden, “Tost 30, köfte 50 lira; şezlong-şemsiye 50 lira. Vatandaş kullanamıyor” tepkisi geldi.

Hürriyet Gazetesinde yer alan habere göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğünün ilanına göre Pırlanta Mevkiinde 2, 3 ve 4 nolu günübirlik yerlerde 1 adet 6 metrekarelik büfe; 1 adet gölgelik, 2 adet duş, 2 adet tuvalet, 2 adet soyunma kabini, 1 adet 4 metrekarelik cankurtaran kulesi yapılarak 3 yıl süreyle işletilecek. 2 ve 3 numaralı yerlerde şemsiye ve şezlong alanlarıyla birlikte işletmeci 6 bin 600 metrekarelik bir alanı kullanılabilecekken; 4 numaralı yerde kullanılacak alan 21 bin metrekare olarak belirlendi. Bu nedenle 2 ve 3 numaralı alanda ihale başlangıç bedeli 250 bin, 4 numaralı yerde 790 bin oldu. İlk iki yerin ihalesi 2 Mayıs’ta, 4 numaralı yer ise 3 Mayıs’ta Ankara’da yapılacak.

TOST 30, KÖFTE 50 LİRA

Halkın kullandığı bu tür plajların belediye yerine özel işletmelere verilmesine karşı çıkan Çeşme Belediyesi Başkan Yardımcısı Şakir Karadede, “Geçen yıl yapılan üç ihaleden birinde fiyat 1.3 milyona kadar çıktı. İhale bedelleri 500 bine, 1 milyona çıkınca tostun fiyatı 30, köftenin fiyatı 50 lira oluyor. İçeceği, şezlongu, şemsiyesi derken vatandaşın bu fiyatlardan plajdan yararlanması mümkün olmuyor. Oysa belediyelere verseler, buralarda üniversite öğrencisi çocuklar sezon boyunca çalışır, okul harçlıklarını çıkarır. Fiyatlar da ucuz olur. Vatandaş da yararlanır” dedi.